CRP ve Sedimantasyon Yüksekliği Konusunda Ne Yapmak Gerekir?

Sedimantasyon insan vücudundaki damarların içinde bulunan kırmızı kan hücresi olarak bilinen alyuvar seviyelerinin çökme hızını hesaplayabilmek için yapılan belirleyici bir testti

CRP ve Sedimantasyon Yüksekliği  Neden Olur?

Crp ile sedimantasyon yüksekliğinin nedenlerinden bahsetmeden evvel Sedimantasyon ve crp terimlerinin ne manaya geldiği ve vücudumuzdaki ilgili yapılarda ne gibi etkilere sebep olduğundan bahsedelim. Sedimantasyon vücudumuzdaki damarların içerisinde bulunan kırmızı kan hücresi olarak bilinen alyuvar seviyelerinin çökme hızını hesaplayabilmek için yapılan belirleyici bir testtir. Bu test sayesinde vücut da oluşabilecek bağ dokusu rahatsızlıkları, tümör, verem, ateşli ve romatizmal hastalıklar, iltihabi hastalıklar, enfeksiyonel hastalıklar ve Glomerülonefritlerin teşhisi yapılabilmektedir. Crp terimi ise C-reaktif proteininin kısaltılmış halidir. Crp ve sedimantasyon yüksekliği ortaya çıkması vücut sağlığı açısından tehlikeli hastalık risklerinin bulunduğunu göstermektedir. Bu seviyelerin ani yükselişlerinin başlıca nedeni boğaz içerisinde ve vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen enfeksiyonların oluşmasıdır ve risk teşkil eden bir değer değildir. Fakat kanda crp ve sedimantasyon yüksekliği uzun süre devam ediyorsa vücutta çok ciddi enfeksiyonel risklerin işaretidir ve hızlı bir şekilde teşhis ve tedavi yoluna gidilmelidir. Bu anlamda hekimin değerleri inceleyerek risklerin tespit edilebilmesi için ek testlere de ihtiyaç duyulabilmektedir.  Uzman hekim yapacağı değerlendirmeler neticesinde değerlerin yükselmesinin altında yatan nedenleri ortaya çıkartır. Bu nedenlerin ışığında gerekli tedaviler ile alakalı detaylı planlama yapılır. Bundan sonraki süreçte hastanın tedavi süreçlerinin tamamına en ince ayrıntısına kadar uyması gerekmektedir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak mümkündür. Ayrıca kullanılacak olan ilaçlar dışında hastaların diyet, beslenme düzeni, spor ve genel yaşamına fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Zaten bu konularda uzman hekim hastasına birçok tavsiyede bulunur. Bu tavsiyelerin hepsine uymak ve her detayı en ince ayrıntısına kadar uygulamak çok önemlidir. Zaten sağlıklı, doğal beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak sağlıklı yaşam için gerekli olan aktivitelerdir.

Sedimantasyon ve CRP Değerlerinin Yükselmesine Sebep Olan Hastalıklar

Enfeksiyonel hastalıklar; neticesinde Crp ve sedimantasyon seviyelerinin vücut da hızla artması neticesinde normal seviyenin ortalama 4-5 kat üzerinde bir seviyeye çıkmaktadır. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla saldırgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ilk aşamada kullanılan hafif içerikli antibiyotiklerin hastalığa yanıt vermesi son derece zayıftır. Bu tarz hastalıklara yakalanan kişilere doktor kontrolünde bir süre müşaade altında tutularak iv yoldan antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Romatizmal Hastalıklar; otoimmün hatalıklardır. Vücut antikor üretimine başlayarak kendi hücreleri arasında birbirine karşı direnç göstermeye başlamıştır. Bunun neticesinde iltihabi oranlarında aşırı yükselmeler meydana gelir ve iltihabın oluştuğu bölgelerde iltihaplanın özelliğine göre yanma şikâyetleri baş gösterir. Romatizmal hastalıklar çok çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Sedimantasyon ve crp değerlerindeki aşırı ve uzun süreli yükselmeler, bu hastalığın en önemli göstergesi olabilir.

Tümörün neden olduğu sebepler; Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan tümörler nedeni ile Kan içerisindeki sedimantasyon ve crp oranlarındaki aşırı ve şiddetli yükselmeler, tümörün özelliğine göre farklılıklar göstermektedir. Bu yükselmeler en üst seviyelere kadar ulaşabilir. Vücudun belli bölgelerinde enfeksiyon oluşumlarına sebep olarak şişlik, ağrı ve yanma şikâyetlerinin sebebidir. Meydana gelen semptomların tümünün laboratuvar ortamında test edilerek alınan sonuçlara göre değerlendirme yapılır. Uzun vadeli antibiyotik kullanımı neticesinde sedimantasyon hızı ve crp seviyesinde her hangi bir düşüş gözlenmiyorsa farklı hastalık riskleri üzerine yoğunlaşmak gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı eğer uzun süre devam ediyor ve crp seviyesi ile sedimantasyon hızında düşme görülmüyorsa mutlaka diğer uzmanlık dallarında görev yapan hekimlerden durum hakkında görüş ve öneri alınmalıdır. Bu konuda özverili olunması çok önemlidir.