CRP Türbidimetrik Nedir ve Hangi Nedenlerden Dolayı Testi Yapılır?

Crp Türbidimetrik testi, kanda bulunan C-reaktif protein adı verilen protein seviyesini ölçmek için yapılan bir çeşit kan testidir. Bu test sonuçları uzman hekimlerin belli başlı verileri elde etmesini sağlar.

CRP Türbidimetrik Nedir, Yüksek ve Normal Değerleri

Crp Türbidimetrik (C-reaktif protein) testi, kanda bulunan C-reaktif protein adı verilen protein seviyesini ölçmek için yapılan bir çeşit kan testidir. Kanda bulunan C-reaktif protein seviyesine göre vücudumuzun genelinde iltihaplanmaların oluşup oluşmadığı anlaşılmaktadır. Crp seviyesinin uzun süreli olarak yüksek seviyelerde seyretmesinin başlıca sebepleri enfeksiyon ve hastalıkların vücudumuzu uzun süre terk etmemesinden kaynaklanır. Crp testi vücutta oluşan iltihabı sadece oranını belirlemede yardımcı olurken nerede oluştuğunun bir göstergesi değildir. Bu tarz oluşan enflamasyonların sebeplerini bulmak ve yerlerini tespit etmek için farklı testlerin yapılmasına gerek duyulur.  Ayrıca aşağıda bulunan sorunlar ile alakalı olarak da crp türbidimetrik testi uygulanır;

 • Geçirilen ameliyatlardan sonra kontrol için yapılır. crp yüksekliği ameliyatlardan 2 ila 6 saat sonrasından gözlemlenir. Ameliyatın 3. Gününden sonra da inmeye başlar. Ameliyattan 3 gün sonra crp düzeyleri yükselirse, bir enfeksiyon olabilir.
 • İltihapların takip edilmesinde
 • Lenfoma nodlarında bulunan kanserlerde
 • Bağışıklık sisteminde gerçekleşen lupus hastalıklarında
 • Boyun ile baş bölgesinde meydana gelen şişme sorunlarında
 • Bağırsaklarda var olan şişme ile kanamalarda
 • Kemiklerde oluşan enfeksiyonlarda
 • Özellikle kanser tedavi süreçlerinde yapılan tedavinin takip edilmesini görmek adına yapılır.
 • Kalp krizi geçirmenin sonucunda yapılan önemli testler içinde yer alır.

Bir C-reaktif protein testi kandaki C-reaktif protein miktarını ölçen bir kan testidir.                  

Normal Değerleri

Crp testi yapılması sonucunda ortaya çıkan ve aşağıda bulunan normal değerler yapılacak olan laboratuvara göre değişkenlik göstermektedir. Bu farklılık laboratuvarda kullanılan test cihazlarının farklılıklarından kaynaklanır. Yani çıkacak olan test sonucunda bulunan referans aralığına dikkat edilmelidir. Çıkacak olan test sonucu uzman hekim istediği diğer test sonuçları ve genel sağlık durumu baz alınarak yorumlanır. Bir laboratuara göre referans aralığı dışında olan değer sizin yaptırdığınız yerin referans aralığına göre normal olabilir. Kan ile yapılacak olan testler genelde 24 saat içinde sonuçlanır. Hatta bazı hastanelerde bu testler için sabah erken saatlerde kan verilir ve öğle saatlerinde kan ile alakalı olan test sonuçları çıkar. Normal crp değeri; 1,0 miligram/ desilitre’den az ya da 10 miligran/ litreden daha az olmalıdır.  

Normal değerlerin yükselmesine ciddi ve ani şekilde gelişecek inflamasyonda neden olmaktadır. Yani birçok etken crp’nin yüksekliği ya da düşüklüğü konusun da etkilidir. Bundan kaynaklı olarak uzman hekimler hastanın geçmiş öyküsü, genel sağlık durumu ve şu anki durumunu birlikte değerlendirir.

Yüksek CRP Değerleri ve Sonuçları

Crp yüksekliği birçok hastalığın ya da vücutta meydana gelen enfeksiyonların belirtisi olarak uzmanlar tarafından kabul edilir. Yalnız tek başına bu sorunlara işaret ettiğinden dolayı farklı testler ile birleştirilerek yorumlanır. Özellikle bu test sigara kullanımı, kan basıncı, kolesterol ve genel sağlık durumu ile değerlendirildiği zaman kalp sorunları ile alakalı olarak detaylı bilgiler verebilmektedir. Crp değerleri yüksekliği;

Normal risk; 0,1 mg / dL`den az veya 1 mg / L`den az

Düşük risk; 1.0 mg / L`den az

Ortalama risk; 1.0 ila 3.0 mg / L

Yüksek risk; 3.0 mg / L`den fazla

Bu testi etkileyen farklı durumlar mevcuttur ve bu etkenlerin uzman hekim tarafından her daim dikkate alınması gerekir. Bu etkenler içinde;

 • Aşırı düzeyde şişman olmak
 • Gebelik durumunda olmak
 • Spiral tarzında bir materyalin vücutta olması
 • Vücutta enfeksiyon olması
 • Testi yaptırmadan önce ağır egzersiz yapılması

Crp değerinin yüksek olması inflamasyon ile alakalı olan sorunların kısa süre içinde belirlenmesinde sık şekilde kullanılır. Yükselen ve düşmeye eğilimi göstermeler değerler konusunda uzman hekimler kısa süre içinde araştırma içine girer. Hastalık ile alakalı sorun ortadan kaldırıldığında da crp değerlerinde düzelmeler meydana gelir.