Kan İçinde Crp Değerleri Kaç Olması Gerekir ve Tedavisi Var mıdır?

Kan içinde vrp değerlerinin normal referans aralığında olması gerekir. Düşük değerler belli bir seviyeye kadar sorun yaratmazken yüksek değerler bişr hastalığa işaret edebilir.

Kanda Crp Değerleri Kaç Olmalı Ve Normal Crp Değerleri Nedir?

Kan içinde bulunan proteinin ölçülmesine yardımcı olan Hs- crp testi ile birçok hastalığın belirlenmesi konusunda yardım alınır. Normal crp değeri sağlıklı olan bir kişide litrede 0 – 0,5 miligram arasıdır.

Yüksek Değerler;

crp referans aralığı sonucunda ortaya çıkan yüksek düzeydeki değerler belli başlı birçok hastalıktan ve enfeksiyon kaynaklı olarak ortaya çıkar. Özellikle kalp krizi ve inme olasılıkları konusunda belirleyici bir etken olarak veri sağlar. Sağlıklı şekilde yaşayan bir kişi ile kanda crp değeri referans aralığı yüksek olan bir kişide kalp krizi olasılıkları birbirinden farklıdır. Yani değeri yüksek olan kişide bu olasılık daha yüksektir. Uzmanlar özellikle kalp sorunu olan kişilerde kandaki crp referans aralığı detayına fazlasıyla dikkat etmektedir. Hs- crp testi sonucu ile değerleri normal mi yoksa değil mi diye detay bakılır. Özellikle yüksek değerlerin ortaya çıkmasında;

 • Bağırsak hastalıkları
 • Lupus hastalıklar
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Sigara kullanımı
 • Sağlıksız şekilde diyet yapmak
 • Aşırı düzeyde alkol almak
 • Aşırı düzeyde kilo alımı
 • Romatoid artrit yer alır.

Yukarıda bulunan hastalıklar dışında kalp hastalıkları da oldukça etkilidir. Tüm risk faktörlerini dikkate alındığında kanda litre başına 2 miligrama (mg / L) eşit veya daha yüksek CRP seviyesine sahip kişilerin kalp rahatsızlığına yakalanma riski daha çok bulunuyor. Özellikle kalp hastalıkları ve kanser hastalıklarına sahip olan kişilerde crp testi referans aralığı ile takip yapmak gerekir. Özellikle aile geçmişinde kalp sorunu bulunan kişilerin kesinlikle belli zamanlarda bu testi yaptırması kanda litre başına mg / L bulunduğunu kontrol ettirmesi gerekir. Değerleri yüksek olan kişiler için uzman hekimler belli başlı tedavi uygulamaları yapmaktadır. Bu tedaviler kişiden kişiye göre değildir. Crp testi ve hs crp testi referans aralıkları;

Laboratuvarda birimler: mg / l

Referans Aralığı: 0-5 mg / l olmalıdır.

Yüksekliklerde mutlaka eklemler ile alakalı olan rf (andaki romatoid faktör )testi de yapılır.

CRP Düşüklüğü

resim-170

Kanda bulunan crp değerleri konusunda yaşanan düşüşte çoğu zaman korkmamak gerekir. Uzmanlar bu değerleri belli bir noktaya kadar normal olarak kabul etmektedir. Crp düşüklüğü değerleri de kandan yapılacak olan testi ile anlaşılır. Referans değerlerinin belli düzeyde düşük çıkması virüs ya da bakterinden kaynaklı olarak bir iltihabın vücutta bulunmadığını gösterir. Hatta tanısı koyulan bir hastalıkta gerileme meydana geldiği ya da bu hastalığın aktif halde olmadığına işaret edebilir. Çıkacak olan sonuç referans aralıklarına göre kontrol edildikten sonra uzman düşüklüğü konusunda ne yapacağına karar verir. Düşük değerlerin normal sayılabileceğini göz önüne alırsak bu durum ciddi sorunların yaşanmasına yol açmaz. Bundan kaynaklı endişe edilmemelidir. Aklınıza bu konuda soru takılırsa mutlaka uzman hekim ile detaylı konuşmanız gerekir. Hs- crp’nin testi düşük seviyeleri işaret ediyorsa buna neden olan etkenlere dikkat edilmesi gerekir. Çünkü egzersizi fazla yapmak, stresten kurtulmak ve fazla kilolardan kurtulmak düşüşlere neden olur. Bunların düzenli, aksatılmadan ve abartılmadan yapılması gerekir. Zaten yüksekliği ile alakalı sorunlarda da uzmanlar kilolardan kurtulmanızı ve egzersiz yapmanızı tavsiye eder.

Test Sonuçlarını Değerlendirme

Crp testi kan litresi başına miligram cinsinden (mg / L) ölçülmektedir. Düşük bir C-reaktif protein seviyesi yüksek bir protein seviyesinden daha iyidir, çünkü vücutta daha az iltihaplanma olduğunu gösterir.  1 mg`dan az değer / L kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu gösterir. 1 ile 2.9 mg / L arasında bulunan değerler orta düzeyde risk altında olduğunuzu göstermektedir. 3 mg / L`den büyük bir değerler kardiyovasküler hastalık için yüksek risk olduğunu anlamına gelir. 10 mg / L`nin üstündeki değerler insan vücudunda belirgin düzeyde iltihaplanmanın sebebini belirlemek adına ileri teste ihtiyaç duyulacağını işaret edebilmektedir. 10 mg / L`den büyük olan değerler aşağıdaki sorunlara işaret edebilir.

 • İBH
 • Kemik enfeksiyonu
 • Otoimmün hastalıklar
 • Eklem iltihaplanması
 • Tüberküloz
 • Lupus
 • Bağ hastalığı
 • Kanser hastalıkları
 • Önemli düzeyde enfeksiyon

Ayrıca doğum kontrol ilacı kullanımları bu değerlerde yükselmelere neden olabilir. Gebelik döneminde değerlerin yükselmesi sonucunda farklı tetkikler de yapılması gerekir. Toplu değerlendirme ardından gerekli tedavi yapılır. Gebelikte crp değerleri sık şekilde takip altında tutulur. Bu sayede oluşabilecek olan sorunların önüne geçilir. Zaten yüksek değerlerden kaynaklı olarak tedavi sürecine geçildiğinde mutlaka uzman hekimin söyledikleri yapılmalıdır. Özellikle gebelik döneminde uzmanın bilgisi dışında ilaç kullanımı ve beslenme yapılmaması gerekir. Aksi takdirde bebek ve anne zarar görebilir. Tedavi sürecinin en doğru şekilde atlatılması fayda sağlar.