C-reaktif Protein Nedir, Bu Test Neden Yapılmaktadır?

Crp protein testi uzman hekimler tarafından sık şekilde istenen bir testtir. özellikle vücutta bulunan iltihaplar ve kal hastalıkları ile alakalı olarak önemli düzeyde detay verir.

CRP (C-reaktif protein) Nedir ve Normal Değerleri Hangi Aralıktadır?

Kandaki crp nedir, insan vücudundan bulunan iltihaplanma sürecini bir belirtecidir. Crp açılımı c- reaktif’dir. Kısaca crp terimi kullanılır. Vücutta meydana gelecek olan herhangi bir iltihaplanma olması halinde kanda crp değerleri artar. C-reaktif protein seviyesi vücuttaki inflamatuvar süreci yani inflamasyonun yeri ile alakalı olarak herhangi bir bilgi sağlamaz. C- reaktif protein seviyesi ölçümü farklı testler ile birleştirildiğinde ve yorumlandığından iltihaplanma bölgesi ile alakalı net detaylara ulaşılır. crp nedir biyokimya laboratuvarlarında sonuçları çıkan bu test uzman hekimler için birçok detayın elde edilmesine ve hastalıkların takip edilmesine olanak sağlar.

Crp protein testi’nin sonuçları testin yapılacağı laboratuvardan laboratuvara göre değişkenlik göstermektedir. Birimi ve referans aralıkları farklılık gösterdiği için yapılacak olan laboratuvar verileri dikkate alınmalıdır.

Aşağıda verilecek olan kandaki protein değerleri testin yapılacağı laboratuvara, kullanılacak metoda ve testin yapılacağı cihaza göre farklılık gösterebilir.

 • Normal:1 mg/L’nin altındadır.

Kalp krizi ile alakalı yapılacak olan değerlendirmelerde sınırlar;

 • Düşük risk: 1.0 mg/L’nin alt seviyesinde
 • Orta derece risk: 1.0-3.0 mg/L’nin aralığımda
 • Yüksek risk: 3 mg/L’nin üstünde olması durumunda

Testin sonucu laboratuvar dışından farklı etkenlerde etkilemektedir. Test öncesinde egzersiz yapılması, obezite, gebelik ve rahim içinde herhangi bir aracın kullanılması sonuçlar üzerinde etkilidir.

Yüksek Değerlerin Başlıca Sebepleri

Değerlerin yükselmesi kandaki crp protein seviyesinin üst değerlere ulaşması demektir. Kandaki protein değerlerinin ve iltihapla süreçlerinin artmasının nedenleri aşağıda bulunmaktadır.

 • Belli başlı kanserler
 • Enflamatuar bağırsak hastalıkları
 • Kronik düzeyde enflamatuar hastalıkları
 • Romatoid artrit
 • Vaskülit
 • Lupus
 • Tüberküloz
 • Pnömoni
 • Travma
 • Yanıklar

Diğer enflamasyon belirtilerine benzer olan Crp`nin farklı iltihaplanma sürecini ya da enfeksiyon sebebiyle yükselebileceğini kabul etmek çok önemlidir. Bundan kaynaklı olarak sonuçların yorumlanması uzman hekimler tarafından gerekli klinik muayenelerin ve diğer tetkiklerin yapılması da gerekir. Aktif olan romatoid artrit, enfeksiyon ve travma tarzındaki diğer enflamatuar süreçler c-reaktif protein değerini başlı başına artırabilir. Bu dalgalanmalar ve farklı değişkenlerden kaynaklı olarak açlık ve açlık öncesindeki c-reaktif protein değerlerini ideal olarak 2 hafta arayla ölçmek gerekir. Yapılacak ölçümler sonrasında çıkan 2 sonucun ortalamasını kullanmak önemli bir detaydır. CRP değerlerinin kardiyovasküler hastalık adına bir tarama desteği olarak kullanılması halinde daha doğru bir yorumlama yapılacaktır. Zaten yüksekliği de diğer test ve tetkikler ile beraber yorumlanarak gerekli tedavi sürecine başlanır.

Teste Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Yapılacak olan test için kesinlikle ön hazırlık yapmaya gerek bulunmaz. Sadece uzman hekim testten birkaç saat öncesinde yeme ve içme konusunda kısıtlama getirebilir. Belli başlı ilaçlar testin sonuçlarını etkileyeceğinden dolayı kullanımına birkaç gün ara verilebilir. Testin neden yapıldığı, riskleri, nasıl uygulanacağı ve sonuçlarının nasıl bir anlam taşıdığı ile alakalı olarak uzman hekime aklınıza takılan tüm detayları sormanız gerekir. Test kan örneği alınması ile yapılır. Koldan kan alınacağı için kan akışının durdurulması amacı ile kolun üst tarafında elastik bant sarılır. Bu bant sayesinde koldaki damarlar görünür hale gelir ve damara iğne yerleştirilir. İğnenin arka uç kısmına tüp takılır. Bu tüp belli bir seviyeye kadar kan ile doldurulduktan sonra iğne olduğu yerden çıkartılır. Ardından alkollü pamuk yardımı ile kol silinir. Pamuk ile iğnenin olduğu bölgeye baskı uygulaması yapmak gerekir. Bu sayede fazla kan akışı da kolay ve hızlı şekilde durdurulur. Kan örneği alımı esnasında iğnenin batması ve elastik bandın sıkması dışında herhangi bir sıkıntı meydana gelmez.

C-Reaktif Protein ve Kalp ve Damar Hastalıkları

Kalp damar hastalıklarının değerlendirilmesi bakımından özellikle c- reaktif değerleri büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kardiyovasküler hastalık risklerinin değerlendirilmesi adına uzmanlar aşağıdaki bulunan talimatları da izlemektedir.

·         CRP seviyeleri litre başına 1 mg ya da bu seviyeden daha düşükse, kardiyovasküler hastalıkları bakımından düşük risk olarak kabul edilmektedir.

·         CRP seviyeleri litre başına 1- 3 mg aralığındaysa kardiyovasküler hastalıkları bakımından düşük risk olarak kabul edilmektedir.

·         CRP seviyeleri litre başına 3 mg`dan daha yüksek düzeydeyse kardiyovasküler hastalıkları bakımından yüksek risk olarak kabul edilmektedir.

Kardiyovasküler hastalık açısından bilinen risk etkenleri içinde ilerlemiş olan yaş, yüksek düzeydeki kolestrol, tütün kullanımı, diyabet ve hipertansiyon da bulunur. Bu hastalıkları taşıyan kişilerin sağlıkları açısından dikkatli olmaları çok önemlidir. Yapılacak crp tahlili tek başına bir hastalığın belirleyicisi olarak kullanılmaz. Diğer testler, tetkikler ve görüntüleme destekleri ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda verilerin elde edilmesini sağlar. Bu verilerin tümünün değerlendirilmesinden sonra uzman hekim gerekli tedavi planlaması ile alakalı çalışmalara başlar. Tedavi sürecinde sağlık ile alakalı tüm detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Sonuçların Değerlendirilmesi

Bir C-reaktif protein (CRP) testi, kan içinde yer alan crp adı verilen protein miktarının ölçülmesi adına yapılır. laboratuvarlar tarafından belirlenmiş olan referans aralıkları içinde olan değerlerin tamamı normal olarak kabul edilir. Referans aralıkları laboratuvardan laboratuvara göre değişkenlik gösterebilir. Yani alınacak olan test raporunda laboratuvarın vermiş olduğu değer aralıkları bulunur. Alınan test sonuçlarını uzman hekimler genel sağlık durumuna, bulunan hastalıklara ve diğer faktörlere göre değerlendirme yapar. Yapılan tahlillerin sonuçları genelde 24 saat içinde çıkar. Hatta bazı hastane ve laboratuvarlarda sabahtan yapılan test sonuçları öğleden sonra çıkmaktadır.