CRP Yüksekliği Neden Meydana Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir?

CRP yüksekliğinin meydana gelmesi birçok hastalıktan ve sağlık sorunundan oluşabilmektedir. Yapılacak olan diğer testlerinde değerlendirilmesi ile tedavi sürecine başlanır.

CRP Neden Yükselir ve Kandaki CRP Yüksekliğine Etki Eden Faktörler

CRP yüksekliği nedenleri arasında birçok hastalık ve etken bulunur. Bu değerin yükselmesinin en önemli sebebi kalp ve damar hastalıklarıdır. Kalp ve damar hastalıkları riskinin değerlendirilmesi adına aşağıda bulunan talimatlara dikkat edilmesi gerekir.

 • CRP değerleri kanda litre başına 1 mg veya daha düşük ise, kardiyovasküler hastalıklar adına düşük risk olarak kabul edilir.
 • CRP değerleri kanda litre başına 1-3 mg, kardiyovasküler hastalıklar adına ılımlı bir risk olarak kabul edilir.
 • CRP değerleri kanda litre başına 3 mg`dan yüksek olduğunda kardiyovasküler hastalıklar adına yüksek risk olarak kabul edilir.
 • Litre başına 10 mg`dan daha yüksek CRP seviyeleri, kalp krizi gibi büyük sorunlara işaret eder.

Crp yükseliği neden olur kapsamında etki eden diğer faktörler arasında;

 • Yüksek tansiyon yani hipertansiyon
 • Diyabet hastalığı
 • Sigara kullanımı aşırı düzeyde olması
 • Yüksek kolesterol
 • Akut doku hasarından veya inflamasyonundan 4-6 saat sonra artar.
 • Enfeksiyonlar (bakteriyel, fungal, mikobakteriyel veya ciddi viral), doku nekrozu, travma, kanser ve ateroskler enflamatuar bozukluklardan kaynaklı
 • İlerleyen yaş yer alır.

Sağlık bir kişide normal değer aralığı litrede 0 – 0,5 miligram arasıdır. Vücutta crp değeri yüksek seviyeleri için yapılacak olan test tek başına değerlendirilmez. Belli başlı farklı tetkikler ve testler ile birlikte değerlendirilir. Yukarıda yer alan muhtemel risk faktörleri de göz önüne alınarak muhtemelen kişilerde sürmekte olan inflamatuvarateroskleroz ile birlikte olan ilişkisine de bakılır.

CRP`nin tüm sağlık ve hastalık açısından 18 ila 19 saatlik bir yarılanma ömrü bulunur. Bundan kaynaklı olarak CRP konsantrasyonunu belirleyecek olan tek unsur üretim hızıdır.

Yapılan test sonucunda çıkan değerler neticesinde;

 • Düşük risk: hs-CRP seviyesi 1.0 mg / L`nin altında
 • Ortalama risk: 1.0 ile 3.0 mg / L arasında
 • Yüksek risk: 3.0 mg / L`nin üstünde
 • Çok yüksek risk: 5-10 mg / L

Yüksek CRP Risk Faktörü müdür?

Aterosklerozun inflamatuar bileşeninden kaynaklı olarak crp yüksekliği meydana geliyorsa kardiyovasküler hastalıkların habercisi olabilir. Fakat crp`nin tek başına yükseklik göstermesi kardiyovasküler hastalık riski olarak da anlaşılmamalıdır. Hiper tansiyon (yüksek tansiyon), obezite, yüksek kolesterol, yaş, diabetesmellitus, sigara kullanımı ve ailede bulunan kalp hastalıkları geçmişi gibi genetiksel kardiyovasküler hastalığı risk nedenleri crp seviyesinin yüksek çıkması ile ilişkilendirilebilir. Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde genetik olan bu hastalıkların önlem ve tedavisi yapılarak ortadan kaldırıldıktan sonra crp düzeyinin tek başına yükselmesinde kardiyovasküler hastalıkların sebebi olmayacağı tespit edilmiştir. Fakat bunların yanı sıra crp yüksekliği farklı kardiyak risk nedenleri ile bağdaştırıldığında korlasyona ve ateroskleroz oluşumlarına neden oluyorsa kardiyovasküler hastalıkların tetikleyicisi olarak öngörülebilir. Bu risk faktörünün bir bölümünü ya da tamamını taşıyan kişilerde crp düzeyinin yükseldiği ve buna bağlı olan diğer verilerde e yükselmeler görülmeye başlar.

CRP (Yüksek C-Reaktif Protein) Tedavisi Nedir?

Crp (yüksek c-reaktif protein) seviyesinin artması neticesinde kardiyovasküler hastalıklar anlamında tek başına tedaviye geçilmesi son derece anlamsızdır. Fakat bunun altında oluşabilecek risk ve oluşumların araştırılarak tespit edilmesi ve bu anlamda tedavi edilerek ortadan kaldırılması sayesinde kardiyovasküler hastalık riski en az seviye ye indirilmesini en çok başvurulması gereken yöntemdir. Kalp hastalıklarını meydana gelmesine neden olan faktörlerin birçoğunu ortadan kaldırmak için en tesirli ve güvenilir metodların başında düzenli ve devamlı egzersiz gelmektedir. Bu takip ederek beslenme dengesine dikkat edilmesi, sigara içme alışkanlığı varsa terk edilmesi, uygun diyetlerin yenilenerek egzersiz ile birleştirilmelidir. Bu sayede kolesterol seviyesi denge de olmayan ve yüksek kolesterol seviyesi tespit edilen kişilerin; kolesterollerini düşürmek için gerekli ilaç ve tedavilerini uygulayan doktorlar şiddetle tavsiye edilmektedir. Atorvastatin (lipitor), simvastatin (zocor) içerikli statin ilaçlar yüksek kolesterolün düşürülmesinde ajanlık konusunda ön plana çıkıyor. Bu nedenle crp değerlerinin aşağı seviye ye çekilmesi, kolesterol düzeninde pozitif bir iyileşme olmamasına rağmen statin ilaçların kullanılması neticesinde görülebilmektedir. Kardiyovasküler hastalığı bilinen ve teşhis edilerek aspirin ilaç tedavisine başlayan kişilerin de crp düzeyleri incelendiğinde belirli düzeylerde düşme görüldüğü kaydedilmiştir. Tedavi sürecinin tamamında mutlaka uzman hekim ile işbirliği içinde olunması gerekir. Ayrıca aklınıza takılan ve endişe duyduğunuz konularda da muhakkak uzman ile detaylı şekilde görüşülmesi gerekir. Bu sayede tedavi süreci daha olumlu şekilde geçecektir. Yapılacak olan tüm tedavi sürecinden uzman tavsiyelerinin dışına çıkılmaması da gerekir. Bu sayede kısa sürede tedavisi kapsamında iyileşme gözlemlenir, kandaki değerlerde düzemeler meydana gelir ve fayda sağlanır.