CRP Düşüklüğü Neden Meydana Gelmektedir ve Testi Nasıl Yapılır?

Kanda crp düşüklüğü meydana geldiğinde genelde uzman hekimler bu durumu normal olarak kabul eder. Sadece bu düşüş belli referans aralığında olduğu sürece sağlık açısından kesinlikle sorun yaratmaz.

CRP Düşüklüğü Neden Kaynaklı Olarak Meydana Gelmektedir?

Kanda crp düşüklüğü meydana geldiğinde genelde uzman hekimler bu durumun sağlıklı olduğunu belirtmektedir. Bu durum özellikle vücudun herhangi bir tarafında iltihap olmadığını gösterir ve farklı bir hastalığında bulunmadığına işaret eder. Kanda bulunan crp değerleri uzmanlar tarafından belli bir referans aralığına kadar kabul görmektedir. Bu aralığında altına düşerse sorun ile alakalı araştırma yapılmaya başlanır. Crp düşüklüğü de yüksekliğinde olduğu gibi kendi başına herhangi bir hastalığa ya da soruna işaret etmeyebilir. Bundan dolayı mutlaka farklı test ve tetkikler ile birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sonucunda herhangi bir hastalığın ya da vücut iltihabının olup olmadığına karar verilecektir. Cep düşüklüğünde de kişinin genel sağlık durumu çok önemlidir. Kanda bulunan crp değerlerinde düşüklüklerin meydana gelmesi egzersizlerden kaynaklı, çok fazla kilo olmamasından,  stressiz bir yaşama sahip olmaktan ve sağlıklı şekilde yaşamaktan kaynaklı olarak meydana gelir. Bazı ilaçların kullanılması da zaman içinde kanda crp değeri düşüklüğüne nende olabilir. Bazı kanser türlerinde takip edilmesinde ve tedavi edilmesinde de crp düşüklüğünün meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Crp Değeri Düşüklüğü Nasıl Ölçülür?

Kanda crp ölçümü yapmak için kol damarından kan örneği alımı yapılır.  Kan alımı için kolun üst kısına elastik bir bant takılır. Bu bant sayesinde kolda bulunan darlar belirgin bir hale gelir ve sağlık görevlisi bu darlardan bir tanesi iğne batırır. Bu iğnenin arka kısmına takılacak olan tüp sayesinde kan numunesi alınır ve laboratuarda analiz edilir. Geleneksel olan ölçüm insan vücudundaki iltihaplanma konusunda önemli verilerin elde edilmesine olanak sağlar. Lupus, romatoid artrit, vaskülit ve gibi inflamatuar hastalıkların alevlenmelerini kontrol etmek veya anti-inflamatuar ilaçların bir hastalığı veya durumu tedavi etmek için çalışıp çalışmadığını izlemek için kullanılır. Ayrıca, kardiyovasküler risk değerlendirmesi için yapılan bir testtir. Özellikle C-reaktif protein testinin yapılmasında hasta kesinlikle ağrı ve sızı hissetmez. Bu protein düzeylerini yüksekliği ya da düşüklüğü meydana geldiği zaman belli zaman dilimleri içinde ölçmek gerekir. Yükseklik ve düşüklüğünün takip edilmesi, hastalıkların kontrol altında tutulması için iki hafta arayla iki ayrı CRP seviyesini kontrol ettirmek gerekir. Bu kontroller kardiyovasküler risk değerlendirmesi ve tarama amaçlı gereklidir.

 Kanda Crp Yüksekliği

İnsan vücudunda genelde iltihaplanma olduğu zaman crp düzeylerinde yükselmeler meydana gelir. Yapılacak olan kan testlerinin sonuçları neticesinde yüksekliğin olup olmadığı tespit edilir. Crp yüksekliğin oluşması sonrasında iltihabın ya da hastalığın nerede olduğu ile çıkan test sonucu herhangi detay vermemektedir. Crpde var olan yüksekliklerde kalp ve damar sorunları rahatsızlıkları da başka testler ile beraber değerlendiğinde ortaya çıkar. Yükseklik yukarıdaki sorunların belirlenmesinde kullanılırken aşağıda bulunan sorunlar içinde test yapılır;

  • Kalp Sorunları
  • Yaşar tarzı ile çevresel nedenler
  • Genel sebepler
  • Doku ölümü
  • Aşırı stres
  • Cerrahi müdahaleler sonucunda
  • Organ Nakilleri
  • Cerrahi müdahaleler sonucu

Gördüğünüz gibi birçok sebepten kaynaklı ötürü görülebilmektedir. Crpnin yükselmesinden kaynaklı ortaya çıkacak olan sorunların neden kaynaklandığını ve test sonucun altında yatan sorunların ne olduğunu tespit etmek çok önemlidir. Bunların tespit edilmesinden sonra gerekli tedavi sürecine başlanılır. Rahatsızlık belirlendikten sonra gerekli ilaç tedavisi işlemine başlanır. İlaç tedavisine destek olarak belli başlı egzersizler, düzenli ve sağlıklı beslenme de tedavi kapsamında çok önemlidir. Tedavinin nasıl ilerleyeceğine rahatsızlığın hangi bölgede olduğu belirlendikten sonra uzman tarafında karar verilir. Sonrasında tedavi süreci başlatılır. Tedavi sürecinin tamamında mutlaka uzman hekimin söylediği her şeye dikkat edilir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama adım atılmış olunur. Aksi takdirde sağlıksız ve sorunlu bir yaşama adım atılmış olunur. Sağlıklı yaşam her insanın istediği arasında yer alan bir durumdur.