Kan İçindeki Crp Değerlerinin Kaç Olması Gerekmektedir?

Kan içinde bulunan C-reaktif protein değerleri laboratuvar tarafından belirlenmiş olan referans aralıkları dâhilinde olmalıdır. Özellikle yüksekliği bir sorun olduğunun göstergesidir.

Kandaki CRP Değerleri Nedir ve Değeri Kaç Olması Gerekir?

C-reaktif protein insan vücudun tamamında, bağışık hücreler, karaciğer ve yağ hücreleri tarafından üretilir. İnflamatuvar bir uyaran meydana geldiğinde ( enfeksiyon veya doku hasarı gibi) erken dönem içinde CRP değerleri fazlasıyla yükselir. CRP genel olarak meydana gelen iltihaplanmanın inanılmaz düzeyde çok olduğunun belirleyicisidir. Romatoid artrit, vaskülit ya da Crohn hastalığı tarzında inflamatuvar bağırsak hastalıkları ve kronik enflamatuvar durumların son durumunu ve ilerleme durumunu izlemek adına da kullanılır. Kanda crp değeri yüksekliği meydana geldiğinde ve kan değerleri crp seviyelerin artış olması halinde tedaviye ihtiyaç duyulur. Crp değerlerinde devamlı olarak artış gözlemlenirse ve bu sorunu neden kaynaklandığı bulunup tedavi edilmezse zaman içinde tahrip düzeyi yüksek kronik iltihap sorunları ortaya çıkabilir. Kanda crp değerleri aralığı konusunda takip yapmak oldukça kolaydır. Önemli olan bunun neden kaynaklandığını belirlemek ve tedavisi konusunda adım atmaktır. Bu değerin yükselmesi özellikle vücutta iltihap ve kalp hastalıkları konusunda önemli sorunlara işaret ediyor olabilir. Enflamtuar bir saldırı gerçekleştiğinde crp değeri devamlı olarak yüksek şekilde seyrede. Bu değerlerin yüksekliği düşmüşse kronik bir sorunun göstergesi olarak da karşımıza çıkabilir. Kan değerleri crp seviyeleri düşürmek adına sağlıklı bir yaşam biçimini tercih etmek gerekir. Özellikle doğal ve en düzenli şekilde yapılacak olan beslenme bu konuda yardımcı olur.

CRP testi yapılması romatoid artrit, Crohn hastalığı tarzında olan hastalıkların ve inflamatuvar bozuklukların durumları belirlemede, inflamatuvar ve fonksiyonel bağırsak hastalıklarını ayırt etmede uzun yıllardır standart bir tanı uygulaması kapsamında kullanılır. İltihaplanma ile ilişkili hastalıklar konusunda daha çok bilgi edinmeye olanak sağlarken, CRP hem tanı hem de risk değerlendirmesi için yararlı bir araştırma aracı halindedir. Ayrıca kardiyovasküler hastalık ve kanser ile alakalı belirlemelerde de sık şekilde yapılan bir testtir.

Crp değerlerinin olabildiğince normal seviyelerde olması gerekir. Düşüklüğü çok büyük sorunlara yol açmazken hatta bazı uzmanlar tarafından belli seviyeye kadar düşüklüğü normal olarak kabul edilirken, yüksekliği oldukça büyük sorunlara işaret eder.

CRP Değerleri;

Herkes için maksimum CRP seviyeleri erkekler için 0.55 mg / L`nin altında ve kadınlarda 1.0 mg / L`nin altındadır.

Yüksek Değerlerde Tedavi

Kanda crp değeri yüksekliği meydana geldiğinde mutlaka uzman hekim bu sorunun neden kaynaklandığını detaylı şekilde araştırır. Yapılacak olan araştırma neticesinde ortaya çıkacak olan hastalık ya da farklı bir soruna göre tedaviye başlanır. Tedaviye yeni başlayan kişilerin yaşam tarzlarındaki aksaklıklar crp değeri ile doğrudan etkilidir. Trans yağ asitlerinin yüksek miktarda alınması gibi belirli beslenme alışkanlıkları bu seviyelerin artması konusunda fazlasıyla etkilidir. 2013 senesinden yapılan araştırmaların sonrasında ideal sağlık davranışlarının (diyet, egzersiz vb.) crp`yi düşürebileceğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, dört ila altı ideal davranış sahibi olan kişilerin crp düzeylerinde % 32`lik bir azalma olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle sağlıklı yaşam için yapılacak olan düzenli egzersizler bu değerlerin düşmesi adına büyük fayda sağlar. Temel crp seviyesi ne kadar yüksek olursa, doğru yapılacak egzersiz rejiminin crp`ye olan etkisi o kadar yüksek olacaktır. Zaten bu seviyelerin yüksek olması durumunda uzman hekimlerin önereceği ilk şey düzenli egzersiz yapılmasıdır. Düzenli egzersizde hastanın kendi vücudunu yormaması ve yapılacak olan egzersizi abartmadan yapması da çok önemlidir.

Tedavi Sürecinde Beslenme

Değerlerin yükselmesi iltihaplanmadan kaynaklı olarak meydana geliyorsa yüksek sıcaklıktaki yemeklerden uzak kalınması gerekir. Yüksek sıcaklıkta pişirilen yemek iltihabı artırabilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş besinlerden kaçınılması, pro-inflamatuvar sitokinlerin kullanılması crp’nin üretimini azaltabilir. Özellikle Amerika’da beslenme konusunda fazlasıyla detaya dikkat edilir. Yiyeceklerin hazırlanma şeklini değiştirerek oluşabilecek yan etkilerden ve vücutta meydana gelebilecek olan ağrılardan kurtulma sağlanmıştır. Statin özelliği olan bazı ilaçların kullanımı özellikle kan lipidlerinde yükselme olan kişilerde crp seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. İlaçların kullanımlarının yanı sıra düzenli şekilde diyet yapılması da seviyelerin en aza indirgenmesi konusunda yardımcı olur. Örneğin; tahıl oranı yüksek olan ve lif oranı yüksek olan gıdaların düzenli şekilde tüketilmesi durumunda seviyeler hemen hemen % 25 oranında düşer. Özellikle şeker hasta olan kişilerde zencefilin çayının ve kendisinin tüketilmesi ile düşüş yaşanır. Özellikle sigara tüketimi yapan hastalarda C vitamini açısından zengin şekilde beslenmek değerlerin düşmesi konusunda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Crp seviyesini belirlemek adına yapılacak olan tek şey düşük maliyetli bir kan testidir.  CRP`nizi düşürdüğünüz zaman kendi sağlığınızı, yaşamınız tehdit altına alacak bir hastalığa yakalanmaktan ve kronik enflamasyona karşı kendinizi korumuş olursunuz. Ayriyeten tedavi ile alakalı olan süreçlerin tamamında hastaneden ne söylendiği, nelere dikkat edilmesi gerektiği ile alakalı alınan bilgilere de uymak gerekir. Bu süreçte hastanın genel sağlığı açısından kendine iyi bakması ve dinlenmesi de gereklidir. Günlük düzenli şekilde alınan uyku da değerlerin düşmeside katkı sağlayan bir faktördür.