Çocuklarda CRP Yükseklikleri Neden Meydana Gelmektedir?

Çocuklarda meydana gelen crp yükseklikleri sonucunda hastalıkların tanısı koyulamaz. Bunun için uzman hekim farklı test ve tetkiklerinde yapılmasını isteyecektir.

Çocuklarda CRP Yüksekliği Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?   

C-reaktif protein ya da CRP karaciğer tarafından üretilen ve bir çocuğun kanında ölçülebilen bir proteindir.  Bebeklerde, çocuklarda ve yeni doğan kişilerde crp yüksekliği vücutta bir enfeksiyon veya iltihap olduğunda yükselir. Çocukta bir enfeksiyon ya da inflamasyon olup olmadığını uzman hekimin belirleyebilmesi için CRP test sonuçları önemlidir. Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda crp değerleri kanda belli başlı nedenlerden kaynaklı olarak yükselir. Bu neden ve sebepler arasında;

 • Yeni doğan bebekte yapılacak olan ameliyat olduysa, yaraların iyileşmesini izlemek ve cerrahi işlemden sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir akut enfeksiyon için CRP testi uzman hekim tarafından istenebilir.
 • Yeni doğan bebekte ve çocuklarda cerrahi işlemin yapılmasından birkaç gün sonra crp seviyesi yüksek düzeyde ise uzman hekimler bir enfeksiyondan şüphelenebilir.
 • CRP testi inflamatuar barsak hastalığı, tüberküloz, pnömoni, lupus, romatizmal ateş ve kanser gibi tıbbi durumlar için çocuğunuzu değerlendirmek amacı ile kullanılabilir.
 • Üst solunum yolunda başlayan enfeksiyonlar
 • Alt solunum yolunda başlayan enfeksiyonlar
 • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar
 • Beyin zarı iltihaplanması
 • Eklem iltihaplanması
 • Bakteriden kaynaklı lenfadenitler
 • Crohn VE ülseratif kolit

Yukarıda bulunan neden ve sebeplerden kaynaklı olarak yeni doğan bebeklerde, çocuklarda ve bebekte crp testi alınacak olan kanda yapılır. Kanda yapılacak olan test sonucunda laboratuvardan bir rapor çıkar. Bu rapor uzman hekim tarafından diğer değerler ile beraber değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda bebeklerde ve yeni doğan çocuklarda yüksekliği ya da düşüklüğü tespit edilir. Çıkacak olan yüksek değeri neden meydana gelir ve sonucunda tedavisi nasıl yapılır gibi soruların hepsi uzman hekim tarafından yanıtlanır. Tedavisi neden kaynaklandığından kaynaklı olarak değişebilir.

Normal Değerleri ve Sonuçları

Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda yapılanacak olan crp testi değeri sonuçları laboratuvardan laboratuvara göre değişkenlik gösterebilir. Kullanılan cihazlar ve test tetkikleri bu anlamdaki farkı ortaya çıkartmaktadır. Yapılacak olan test mg/L birimi ile değerlendirilir. Referans aralığı da;

 • 0-5 mg/L arasıdır.

Yüksek değerlerden yukarıdaki normal değerlerin kaç katı yüksek olduğuna bakılmalıdır. Yüksek değeri saptamak adına uzman hekim mutlaka raporu kontrol eder. Yapılacak olan crp testi işlemleri sonucunda yeni doğan bebeklerde ya da çocuklarda belli bir hastalığın tanısı koyulamaz. Yapılan test bir iltihaplanmanın ya da enfeksiyonun işareti olabilir. Kesinlikle iltihaplanmanın ya da enfeksiyonun yerini göstermez. Enfeksiyon ve iltihaplanma olması durumunda, çocuğun CRP test sonuçlarının olumlu olması halinde bile uzman hekim teşhis ve tedavisi için daha fazla test isteyecektir. Yapılan diğer testlerin ve crp testin toplu şekilde değerlendirmesi yapılır. Bu değerlendirme sonucuna hastalık ile alakalı tanı koyulur. Tedavisi için uzman hekimler en uygun planlamayı yapar. Bu planlama dâhilinde hareket edildiği sürece sorun en kısa süre içinde ortadan kalkar.

Nasıl Yapılır?

Crp testi sonucunda yüksekliği ve düşüklüğünün tespit edilebilmesi adına kan alınır. Kan damarlarının şişmesine olanak sağlayacak şekilde, elastik bir bant çocuğunuzun üst kolunun etrafına sarılır. Kan bir damardan alınır ve bir şırınganın içine toplanır. Elastik bant yeterli düzeyde kanın alınmasından sonra kaldırılır. Sağlık uzman kan alınan bölgenin olduğu yere baskı uygular ve daha sonra kanamayı durdurmak için bir bandaj yerleştirir. Koldan alınan kan örneği laboratuvarda işlenir ve gerekli rapor çıkar. CRP testinin çocuğunuza ve yeni doğan bebeğinize olumsuz yan etkiler yaratması muhtemel değildir. Yapılacak olan test sonucunda oluşabilecek olan yan etkiler arasında enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık, şişme ve morarmadır. Test için önceden yapılacak olan bir ön hazırlık işlemi bulunmaz. Bu test için çocuğunuza kısa kollu bir gömlek ya da tişört giydirmek yeter dışında özel hazırlıklara gerek yoktur. Zaten ekstra bir hazırlık gerekirse uzman hekim anne ve babayı bu konuda uyaracaktır.