CRP

kanser hastalarında CRP yükselmesi kanserin ilerlemesine neden olduğu gibi sağlıklı kişilerdeki CRP yüksekliği de kansere neden olabilmektedir.

Vücutta meydana gelen iltihaplanmanın boğaz, boyun ve lenf düğümü bölgesinde bulunması ve bunun tespiti için yapılan tahlillere ASO CRP adı verilmektedir.

Seroloji CRP değerinin yüksek olması kişinin vücudunda iltihaplanmanın olduğu anlamına gelmektedir. CRP yükselmesinde kalp krizi gibi sorunlar yaşanabilir.

Kanda crp düşüklüğü meydana geldiğinde genelde uzman hekimler bu durumu normal olarak kabul eder. Sadece bu düşüş belli referans aralığında olduğu sürece sağlık açısından kesinlikle sorun yaratmaz.

Crp Türbidimetrik testi, kanda bulunan C-reaktif protein adı verilen protein seviyesini ölçmek için yapılan bir çeşit kan testidir. Bu test sonuçları uzman hekimlerin belli başlı verileri elde etmesini sağlar.

Kan içinde bulunan C-reaktif protein değerleri laboratuvar tarafından belirlenmiş olan referans aralıkları dâhilinde olmalıdır. Özellikle yüksekliği bir sorun olduğunun göstergesidir.

Crp yüksekliği olan kişilerin mutlaka uzman hekime gözükmesi gerekir. Altında yatan neden araştırıldıktan ve belirlendikten sonra gerekli tedavi planlamasına başlanılır.

Enfeksiyondan ya da inflamasyonun başlamasından sonra saatler sonra salgılanmasından ötürü ESR`den daha hızlı değişmektedir. Bu değişimin düzeyini ölçmek için hs crp testi yapılır.

Genelde lupus ya da romatoid artrit gibi iltihaplı bir hastalıktan şüphe duyarsa veya anti-inflamatuar ilaçların çalışıp çalışmadığını belirlemek adına CRP testi yapılmaktadır.

Sedimantasyon insan vücudundaki damarların içinde bulunan kırmızı kan hücresi olarak bilinen alyuvar seviyelerinin çökme hızını hesaplayabilmek için yapılan belirleyici bir testti

Crp yüksekliği belli başlı iltihaplanmalardan, kalp ve damar sorunlarından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Tek başına bir hastalığın tanısına olanak sağlamayan bu değerler konusunda araştırma yapılmalıdır.

Nefelometrik crp’nin neden meydana geldiği ile alakalı uzman hekimlerin detaylı şekilde araştırma yapması gerekir. Değerin yüksekiğinin altında yatan sebep bulunmalıdır.

Crp protein testi uzman hekimler tarafından sık şekilde istenen bir testtir. özellikle vücutta bulunan iltihaplar ve kal hastalıkları ile alakalı olarak önemli düzeyde detay verir.