Biyokimya Tahlilleri

Western Blot testi uygulaması HIV virüsü şüphesinin ortaya çıkması konusunda yardımı olan, oldukça hassas bir testtir. Doğru şekilde uzman hekim tarafından yorumlanır.

Kırmızı kan hücre hacminin tüm vücuttaki toplam kan hücrelerinin hacmine oranının hesaplandığı testler Hematokrit (Hct) olarak adlandırılır. Tam kan sayımının (CBC) bir parçasıdır.

Biyokimya kendi içerisinde ikiye ayrılan bir bilim dalıdır. Var olan tüm canlıların yapılarındaki kimyasal maddeleri ve canlıların tüm yaşamları boyunca süren çeşitli kimyasal süreçleri inceler.

Biyokimya testleri, kanda var olan şeker, mineraller, yağ düzeyi, hormonlar, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını incelemek için yapılır. Verilen testlerde, parametrelerin normal değer aralığında olması beklenir.

Kandaki en önemli minerallerden biri olan ve kandaki demir bileşeninin miktarını belirleyen ferritin değerinin ölçümü için kan testi gereklidir. Peki bireylerde ferritin düzeyi neye göre değerlendirilmelidir? Nasıl olmalıdır?

Albümin karaciğer tarafından insan vücudunda üretilmekte olan bir proteindir. Kan içinde en yaygın şekilde bulunan proteindir. İnsan vücudunun gelişmesini sağlar.

Albümin, karaciğer tarafından üretilmekte olan bir protein türüdür. Kan içinde buluna en bol proteinlerden bir tanesidir. Bundan dolayı insan vücudunda dengeli şekilde olması gerekir.

Gebelik dönemi içinde anne adayında meydana gelen albüöim düşüklüğü tedavi edilmez ve kontrol edilmezse gebelik zehirlenmesi sorunu ortaya ç.ıkartır. bu da anne adayını zor durumda bırakır.

Bebekler yetişkinlere göre daha hassas bünyelere sahip olduğundan dolayı ferritin değerinin normalinden yüksek olması daha çok tehlike arz edebilir. Bu yüzden olması gereken ferritin değerlerini iyi takip etmek gerekir.

Ferritin yüksekliğinin ne olduğunu pek duymamış olabilirsiniz ama aslında demir yüksekliği olarak da bilinmektedir. Ferritin değeri neyi ifade ederi, kadınlarda ve erkeklerde olması gereken değerler nelerdir?

Gebelikte ferritin değeri düşüklüğü sorunu iki farklı sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bir tanesi demir alımının az olması ya da kan kaybı sebebiyle vücuttan demirin atılmasıdır.

Vücudumuzdaki kandaki her değer metabolizmamızın düzgün çalışması ve organlarımızın sağlıklı olabilmesi için ayrı öneme sahiptir. Bu değerler arasında en önemli olanlarından biri de ferritin değeridir.

Ferritin düşüklüğü sorunu yaşayan kişilerdeki sorunların neden kaynaklandığı konusunda uzman hekimler detaylı şekilde araştırma yapar ve tedavisi için plan çizer.