Bebeklerde Trombosit Yüksekliği ve Düşüklükleri Ne Anlama Gelmektedir?

Trombosit düşüklüğü ve yüksekliği meydana geldiğinde belli başlı birçok sorun oluşur. Bu sorunların altında yatan sebepler araştırılmalı ve gerekli olan tedavi yapılması gerekir.

Bebeklerde Trombosit Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?

Bebeklerde trombosit yüksekliği nedir ve tahlili ne anlama gelir;

Trombosit kanın şekilli olan elemanlarından bir tanesidir. Trombositin kan içinde bulunan en büyük özelliği kanamayı durdurmasıdır. Bebeklerde trombosit düşüklüğü olduğu durumlarda kanamaya yatkınlık ve bebeklerde trombosit yüksekliği meydana geldiğinde damar içinde pıhtılaşma ortaya çıkar. Sağlıklı ve yetişkin olan kişilerde bu ürünün değeri 150 ila 400 aralığındadır. Trombositlerin yapılması büyük olan hücrelerin parçalanması ile meydana gelir. Yükselmesini kontrol altına alan organda karaciğerdir. Trombositlerin kanın içinde bulunan ömürleri ortala olarak 9 ila 10 gündür. Bu sürenin bitmesinden sonra dalak tarafından parçalanır ve yok edilir. Kişilerde dalağın zarar göresi ya da alınması kişilerde değerlerin yükselmesine neden olur. Bebeklerde trombosit değerleri yetişkinlere göre daha yüksektir. Tahlil öncesinde yapılacak olan işlemlerde ekstra bir hazırlık gerekmez. Bebeklerde trombosit değerlerinin ölçülmesi için hemogram testi yapılmalıdır. Yapılacak olan testler ile trombositler, hemostaz bozuklukları ve pıhtılaşma sistemi değerlendirilmesi yapılır. Ayrıca bebeklerde trombosit yüksekliği damarlardaki kanın pıhtılaşma riskini yükseltir. Bunun sonucunda da tromboza meydana gelir.

Bebeklerde Tahlil Yapılmasının Amacı ve Tedavisi

Bebeklerde trombosit yüksekliği meydana geldiğinde sorunun neden kaynakladığının araştırılması gerekir. Neden yükseldiğini n ortaya çıkması ile tedavi için gerekli işlemlerin yapılması gerekir. Demir eksikliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkmışsa demir eksikliği tedavisi yapılmalıdır. Anne sütünde yeterli düzeyde demir vardır. Bebekler yeterli düzeyde anne sütü emmiyorsa trombosit seviyesi yükselir. Ayrıca ek demir takviyeleri bebeğe verilerek değerler normal seviyelere getirilir. Trombosit kan hücrelerinde iki parçaya ayrılır. Sekondder ve primer olarak adlandırılır. Bebeklerde ve çocuklarda ölçüm yapılarak primer gruplarında değerlendirilerek yüksekliği belli başlı antibiyotikler ile tedavi altına alınır. Yalnız bu durum bebekte bulunan hastalıkların türlerine göre değişebilmektedir. Bebeklerde kemik iliklerinin çalışmasındaki bozukluklarda yüksekliği meydana gelir. Bu tarz bir durum meydana geldiğinde hastalığın öncelikli olarak tedavi edilmesi gerekir. Var olan hastalıklar tedavi edildiğinde değerler normal seviyelere düşer. Bu sorunlar genelde ilaçla tedavi edilir. Bebeklerde meydana gelen trombosit yüksekliği Hemolitik anemidir. Bu hastalık genelde baba ve anneden geçer. Doğuştan olan bu hastalıklar aşırı düzeyde kırmızı kan hücreleri üretilir. Öncelikli olarak altta yatan hastalıkların nedenleri araştırılmalıdır. Ardından uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Trombosit Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

Bebeklerde trombosit düşüklüğü nedir ve tahlili ne anlama gelir;

Trombositler kanın içinde bulunan pıhtılaşmayı önler. Değerlerin yüksekliği olduğu kadar düşüklüğü belli başlı komplikasyonların oluşmasına sebep olur. Bebeklerde ve çocuklarda ortalama olarak 130 ile 400 arasındadır. Yetişkin olan kişilerde ise bu değerler daha farklıdır. Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen düşüklüğü ortaya çıkan nedenler arasında;

  • Vücudunda var olan kanın azalması
  • Vücudun hücre üretmemesi
  • Hemolitik anemi
  • Dalağın hücreleri vaktinden daha öncesinde yok etmesi
  • Trombositlerin aşırı düzeyde yıkama uğraması
  • Dalak büyümesi
  • Belli başlı lösemi hastalıkları

Bebeklerde meydana gelen düşüklüğü tespit etmek için kan testlerinin kullanılması gerekir. Kan testlerinin başında sık şekilde PLT testleri yapılır. PLT kan testidir ve kan içinde ne kadar trombositin var olduğunu belirlemek adına yapılır. trombositlerin şekilleri tabak şeklindeyse kemik iliklerinde üretilerek kanın akışını yavaş yavaş vücuda salar. Bu hücrelerin dış kısımında protein ile kaplıdır. Bundan dolayı birbirlerine ve damarlardaki kanın duvarlarına yapışa özelliğine sahiptir.

Bebeklerde Trombosit Seviyesi Düştüğünde

Trombositin değerlerinde düşme meydana geldiğinde kanamalar meydana gelir. Bu tarz değerlerin oluşması için genelde kanser olan bebeklerde gözlemlenebilecek olan bir durumdur. Bu tarz kanser hastalıkları genelde kemik iliği hastalıkları lösemi ve kemik iliği kanseri tarzında olan hastalıklardır. Erken dönem içinde tanı koyulsa bile bu tarz hastalıklarda kanser hücreleri hızlı bir şekilde yayıldığından dolayı kemik hücrelerine kesinlikle yer bırakmaz. Kemik iliğinin hücreleri de kesinlikle üretilemez hale gelir. Bundan kaynaklı olarak trombositlerin değerinin düşmesine ve bebeklerin yaşamlarının devam etmesi için gerekli olan düzenin bozulmasına sebep olur. Ayriyeten kanser ile alakalı tedavilerde kullanılmakta olan kemoterapi ve radyoterapinin yan etkileri içinde trombosit hücrelerinin üretilmesini olumsuz şekilde radyasyon etkilidir. Trombositlerin değerlerinin düşmesine neden olan durumları belli başlı kanser ilaçları ile düzeltilir. Basit bir sorun gibi gözükmekte olan ciddi hastalıklara neden olan trombosit eksiklikler kesinlikle hafife alınmaması gerekir. Yeni doğan bebeklerde öncelikli olarak kan testlerinin yapılması gerekir.