Bebeklerde İdrar Tahlili Hazırlığı ve Dikkat Edilecek Noktalar

Birçok farklı yöntemle bebeklerden alınan idrar örnekleri laboratuvarda incelenerek hastalıkların teşhis ve tedavi yöntemleri belirlenir.

Bebeklerde İdrar Tahlili Yapılmasının Nedenleri

Bebeklerde en sık görülen enfeksiyon türlerinden biri olan idrar yolu enfeksiyonunun teşhis ve tedavi edilebilmesi amacıyla doktorlar idrar testi ister. Bebeğin idrar yapmasını zorlaştıran ağrı ve acı hissetmesine neden olan idrar yolu enfeksiyonu acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bebeğin sürekli huzursuz olmasına yol açan idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde böbrekleri çalışamaz hale gelir ve ileriki yaşlarında hipertansiyon hastası olma riski yükselir. Bebeklik çağında yaşanan bu enfeksiyon ömür boyu sürecek bir probleme neden olacağından hemen tedaviye başlanmalıdır.

Bebeklerde görülen bu enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın türünün tespit edilerek nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini belirlemek için idrar tahlili yapılası şarttır. Genellikle kız çocuklarında daha sık karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu erkek bebeklerde ise ilk 6 aylık dönemde daha fazla görülür.

İdrar kültürü testi olarak bilinen bu testin amacı hastalığa neden olan mikropları tespit ederek doğru antibiyotik tedavisinin uygulanmasını sağlamaktır. Antibiyotik ilaçlar ile tedavi edilen enfeksiyon hastalıkları yetişkin kişiler daha kısa sürede atlatırken bünyeleri zayıf olan bebeklerin bu hastalığı atlatmaları epey zaman almaktadır.

Bebeklerden Test İçin İdrar Alma Yöntemleri

Yetişkin kişilerde idrar tahlili bir kabın içine idrarın yapılması şeklindedir. Ancak bebeklerden idrar örneği alabilmek kolay değildir. Bunun için idrar torbası takma, orta akım idrarını alma, sonda ve enjektör ile idrar alma yöntemleri geliştirilmiştir. Sonda ve enjektör ile idrar alma yöntemlerine göre daha az güvenilir olan torba yöntemi hem bebeğin sağlığı hem de kesin sonuç açısından risklidir. %60 oranında doğruluk payına sahip olan torba yöntemi ile idrar alınabilmesi için hem elinizin hem de bebeğin genital bölgesinin iyice temizlenmiş olması gereklidir. Yeni doğan bebekler için uygun olmayan orta akım idrarı yöntemi özellikle idrar kontrolüne sahip yaştaki bebekler için yapılması uygundur. Bebek dik tutulur ve altına kap konur. Doğru bir sonuç için bebeğin ilk idrarı değil orta idrarı alınmalıdır.

Doğruluk oranı en yüksek olan yöntemlerden birisi enjektör (suprapubik aspirasyon) yöntemi ile idrar örneği almaktır. Özellikle yeni doğan bebeklerden ağrısız ve acısız bir şekilde idrar almanın en pratik yoludur. Enjektör yöntemini tercih etmeyen kişiler için sonda yöntemi uygulanır. Tecrübeli kişiler tarafından yapılması gereken bu yöntem oldukça güvenilirdir.

Bebeklerden Tahlil İçin Alınacak İdrar Miktarı

Genellikle yüksek ateş, böbrek ağrısı, idrar yaparken yanma ve ağrı hissi duyan çocuklardan teşhis için bazı testlerin yapılması istenir. Özel ya da hastane ortamında çocuğunuza yaptıracağınız idrar tahlili için farklı yollar bulunur. Hangi idrar alma yöntemi uygulanacaksa size doktorunuz tarafından bir kap verilecektir.

Yeni doğan bebeklerde alınan örnek idrar miktarı oldukça azdır. 2-3 yaşlarında idrar kontrolüne sahip olan bebeklerden ise daha fazla miktarda idrar örneği alınacaktır. Örnek idrar miktarı uygulayacağınız yönteme ve bebeğinizin yaşına göre belirlenir.

Bebeklere İdrar Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler yetişkin kişilere göre çok daha bağışıklığı zayıf ve hassas bir yapıya sahip oldukları için daha kolay mikrop kapar. Hangi yöntemle olursa olsun bebekten idrar alınırken hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir. İdrar örneği alacak kişinin ellerini iyice yıkası gereklidir. Deriden ya da dışarıdan gelecek olan mikropların idrara karışmasını önlemek amacıyla bebeğin genital bölgesi su ve sabun ile iyice yıkanmalıdır.

İdrar Testi Sonuçları

1-3 gün içerisinden sonuçlanan idrar testleri sonucunda bebeğinizin enfeksiyon riski belirlenir. Bebeğinizden alınan idrar örnekleri laboratuara gönderilerek deneyimli kişiler tarafından mikroskop yardımı ile incelenir. İdrar kültüründe mikroorganizma üremesi olması halinde hangi antibiyotiğin kullanılacağı tespit edilir.