Astım Tanısı Adına Yapılacak Olan Testler İçinde Neler Yer Alır?

Astım hastalığının teşhis edilmesi adına yapılacak olan testler için birçok uygulama bulunur. Bu uygulamaların hepsinden alınacak olan sonuçlar dahilinde astım ile alakalı tanı koyma işlemi yapılır.

Astım Tanısı İçin Yapılan Testleri ve Normal Değerleri

Astım hastalığını teşhis etmek adına aile ve tıbbi geçmişi, test sonuçlarını ve fiziksel muayeneyi göz önüne alır. Uzman hekim ayriyeten astımın ciddiyetini,  aralıklarını, hafif, orta veya şiddetli olduğunu da detaylandırır. Astım testi ile tedaviye nasıl başlayacağını ile ciddiyet seviyesi belirleyecektir. Aşağıda bulunan durumlarda bir astım uzmanı gözükmek gerekebilir;

  • Astımın tanısına yardımcı olmak adına özel testlere ihtiyacınız bulunuyorsa
  • Yaşamını tehdit etmekte olan astım atakları mevcutsa
  • Astımı kontrol etmek adına birden daha çok ilaç ya da daha yüksek dozda ilaç kullanmanız gerekiyorsa, astımı kontrol altına almak adına genel sorunlar varsa
  • Alerji ile alakalı tedavileri almak gerekiyorsa

Uzman doktor astım testi için alerji ve ailenin astım ile alakalı geçmişini sorabilir. Ayriyeten astım semptomlarının olup olmadığını, ne zaman ve hangi sıklıkla ortaya çıktıklarını ister. Uzman hekim belirtilerin sadece yılın belirli zamanlarında, belirli mekânlarda göründüğünü ya da geceleri daha sık şekilde kötüleşip büyüdükleri ile alakalı soruları da detaylandırır. Astın kontrol testi sayesinde uzman hekim nefesinizi dinler ve meydana gelmiş olan alerjileri arar. Bu testte hırıltılı solunum, burun akıntısı, şişlik, burun tıkanıklığı ve alerjik cilt koşullarına dikkat edilir.

Akciğer Testi

Akciğerlerin nasıl çalışmakta olduğunu görmek adına spirometri adı verilen bir test kullanılır. Bu test ne düzeyde havayı içeri ve dışarı soluduğunuzu ölçer. Aynı zamanda havanın dışarı fırlatabildiğini de ölçmektedir. Uzman hekimler bu süreçte hastaya ilaç verebilir. Verilen ilaçların ne düzeyde iyileşme yaptığı ile alakalı olarak kontrol testleri yapılır. Doktorunuz ayrıca size ilaç verebilir ve sonuçların düzelip iyileşmediğini görmek için tekrar test yapabilir. Astım testi nasıl yapılır kapsamında yapılacak olan akciğer fonksiyon testinde önemli olan nefesin doğru şekilde alınıp verilmesidir.

Diğer Testler

Astım ile alakalı olarak koyulacak olan tanıda ve tanısı koyulan astımın kontrol edilmesi konusunda uzmanlar farklı testlerde isteyebilir. Bu testlerin içinde;

  • Alerji durumunun nasıl etkilediğini bulmak adına alerji testi
  • Solunum yollarının ne kadar etkilendiğini ölçmek adına yapılan testler, Spirometri kullanarak fiziksel aktivite esnasında ya da nefes alabilmek için özel bir kimyasal aldıktan sonra akciğer fonksiyonlarını art arda ölçmektedir.
  • Reflü hastalığı, vokal kord disfonksiyonu ya da uyku apnesi gibi astımdaki belirtilere benzer olup olmadığını gösteren bir test.
  • EKG

Farklı Astım Türleri

Astımın ne düzeyde şiddetli olduğunu belirleyerek dört astım seviyesi bulunur. Ne sıklıkta ve ne düzeyde belirtiler olduğunu, akciğer fonksiyonunun astımı ne kadar kötü etkilediğini belirler. Uzman hekimler hastaya semptomları ne sıklıkta yaşadığı hakkında sorular sorar. Öksürük ya da nefes darlığı ile gece uyanmaktadır. Ayriyeten normal gündelik faaliyetlerde ne sıklıkla zorlanma yaşandığı konusunda da detaylı sorular yine uzmanlar tarafından sorulur. Astım;

Aralıklı Astımlar; haftada 2 kereden daha az belirtileri olur ve ayda 2 geceden daha az uyanılır.  Hafif Kalıcı Astımlar; haftada 2 ya da daha fazla semptomlar mevcuttur. Ayda 3 ila 4 gece uyanılır.  Orta Kalıcı Astımlar; her gün semptomlar ortaya çıkar. Haftada 1 ya da daha çok geceleri uyanılır.  Şiddetli Sürekli Astımlar;  gün boyunca semptomlar mevcuttur. Bu sorundan kaynaklı olarak her gece uyanılır. Astım 5 yaşın altında olan çocuklarda belirlenecekse farklı uygulamalar tercih edilir. Bu yaşta olan çocuklarda genelde solunum testi yapılmaz. Bunun testin uygulamasının yerine uzman hekimler belli başlı belirti ve semptomları soracaktır. Astım olabileceği düşünülse bile bronkodilatör önerir. Bronkodilatatör çocuğun semptomlarını azaltmaya yardımcı ve destek olur. Bu sayede çocuğun astım olup olmayacağına işaret eder. Bu kapsamda yapılacak olan tedavi işlemleri de çocuğa göre bireysel şekilde planlanır. Bu plan dahilinde tedavinin tüm sürecine dikkat edilmesi gerekir.