AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir ve Nasıl Düşürülmesi Gerekir?

AST yüksekliği beslenmeden ve fiziksel etkileşimlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sorundan kurtulmak adına mutlaka beslenme ve uzman doktorun söylediklerine dikkat edilmesi gerekir.

AST Yüksekliği Nedir ve Normal Değerleri Nelerdir?

Ast neden yükselir ve ast yüksekliği söz konusu olarak karşımıza çıktığında karaciğer başta olmak üzere belli başlı organların hasar gördüğü ile alakalı, karaciğere aşırı düzeyde yük bindiği ile alakalı ve aşırı düzeyde toksine maruz kaldığı ile alakalı olarak şüphe edilir. Bir çok faktör Ast yüksekliğine neden olur, bu faktörler arasında;

Alkol alımı; alkolün içinde yer alan etanol karaciğerde belli bir süre sonra toksin etkisi yaratır. Karaciğere zarar verir ve sgot ast yüksekliği sorununa neden olur. alkolün uzun vadeli ve aşırı düzeyde tüketilmesi bu değerlerin yükselme sebepleri arasında bulunmaktadır.

İlaçlar; kullanılan bazı ilaçlar karaciğerlerde zarara neden olur. yoğun şekilde kullanılacak olan bazı ilaçlar karaciğerde ast ve alt yüksekliği sebepleri arasında yer alır.

Karaciğere yükün binmesi; karaciğerde yük binişinin olması sadece normal zamanda değil gebelikte de Ast yükselmesine neden olur. beslenme bozuklukları, mantar zehirlenmesi, aşırı düzeyde kilolu olmak, şeker tüketimi yapmak, doymuş yağları tüketmek, kanserin bazı türlerinin vücutta olması soruna neden olur.

Diğer organların etkileri; diğer organlarda bulunan farklılıklar karaciğeri etkiler. Hamilelik, safra taşı ve iltihaplı olan bağırsak hastalıkları karaciğerde etkiye neden olur.

Aspartat aminotransferaz (AST) için referans aralığı aşağıdaki gibidir:

  • Erkekler: 6-34 IU / L
  • Dişiler: 8-40 IU / L

AST Yüksekliği Nasıl Düşer?

Alt ast yüksekliği nasıl düşer kapsamında aşağıda bulunan detayların uygulanması gerekir.

alkolü sınırlandırın; ast alt yüksekliği tedavisi kapsamında alkol tüketimi kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Alkolün bırakılmasından birkaç hafta sonra bu değerlerde düşme meydana gelir. bir kişinin gün içinde 1 bardaktan fazla alkol tüketilmemesi gerekir.

kilolardan kurtulun; dengeli bir şekilde beslenmek ve fazla kilolardan kurtulmak Ast değerlerinin düşmesine olanak sağlar. Kalorisi düşük olan yiyecekler tercih edin, şekerlerden uzak durun ve kesinlikle doymuş yağlardan uzak durun. Dengeli şekilde beslenmek karaciğere daha az yük binmesine olanak sağlar. Bu sayede karaciğere daha az yük biner ve kendini yenilemek adına fırsat bulur. Böylelikle de Ast değerlerinde düşme yaşanır.

Kahve tüketin; kafeinsiz şekilde kahve tüketilmesi karaciğerin daha sağlıklı yaşamasına olanak sağlar. Kahve tüketimi aşağıda bulunan etkileri ile Ast değerlerinin düşmesine olanak sağlar.

  • Karaciğerde enzimlerin dolaşımını azaltma konusunda katkı sağlar.
  • İçeriğinde bulunan antioksidanlar desteği ile karaciğer ve diğer organları var olacak olan zehirli maddelerden korumaktadır.
  • Kanser, siroz, kalp hastalıkları ve şeker hastalığı riski düşürür.

Kafein içeren kahveler bu etkileri azaltmaz.  

Zerdeçal ile boğa dikeni; zerdeçalın içinde var olan bileşenlerin desteği tıbbi anlamda fazlasıyla kullanılır. Bu bitki ilaçların çoğunda mevcuttur. Bu bileşenlerin sayesinde karaciğer en iyi şekilde çalışmaya devam eder. İçeriğinde bulunan iltihap giderici bileşenler ve antioksidanlar sayesinde iyi gelir. boğa dikeni de içinde bulunan bileşenler sayesinde safra kesesi, böbrek ve karaciğere iyi gelmektedir. Boğa dikenini gıdalardan alabilir ve bununla kendinizi destekleyebilirsiniz.

Tedaviye açık olun; karaciğerde var olan bir hastalık fonksiyonların bozulmasına ve yetmezlik tarzından sorunlara yol açabilir. Bundan kaynaklı olarak acilen tedavi edilmesi gerekir. hepatit B tedavisinde lamivudin ile adefovir dipiyoksil ilaçlarının kullanılması gerekir. hepatit C tedavisi kapsamında peğinterferon ile ribovarin ilaçlarının kullanılması gerekir. siroz tedavisi kapsamında ödemin yok olması adına idrar söktürücü ilaçlarının kullanılması gerekir. kan içinde bulunan toksinleri emmek ve karaciğerdeki yükün hafiflemesini sağlamak adına laktuloz tarzında gevşetici ilaçlarının kullanılması gerekir. karaciğerde kanser ile alakalı bir sorun mevcutsa kemoterapi ilaçlarının kullanılması gerekir. yapılacak olan tüm tedavilerin planlaması uzman doktorlar ve sağlık personeli tarafından yapılır. tedavi sürecinde mutlaka uzman doktorun söylediklerine dikkat etmek gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama devam etmek mümkün hale gelir.