AST AspartatAminotransferaz Testi Nedir ve testin Normal Değerleri Nelerdir?

AspartatAminotransferaz insan vücudunda var olan bir enzimdir. Uzman hekimler bazı hastalıkların belirlenmesi amacı ile bu kan testini isterler. Koldan ya da el üzerinden alınacak olan kan ile test yapılır.

AST (AspartatAminotransferaz) Nedir ve Kan Tahlili Normal Değerleri

AspartatAminotransferaz yani AST insan vücudunda var olan bir enzimdir. Uzman hekim kanda bulunan AST seviyesini kontrol etmek adına testi isteyebilir. Uzman hekimler sık şekilde testi karaciğer hasarını veya hastalığını kontrol etmek için kullanırlar.Aminotransferaz (AST), insan vücudunun farklı yerlerinde bulunan bir enzimdir. Enzim vücudun çalışması için gereken kimyasal reaksiyonları tetiklemeye destek olan bir proteindir. AST, kaslardaki kalpteki, kırmızı kan hücrelerindeki ve karaciğerdeki en yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Az düzeyde AST genelde kan dolaşımında bulunur. Enzimin kan içinde normal değerinden yüksek olması bir sağlık sorununun yaşandığına işaret edebilir. Yetişkin olan kişilerde litre başına 40 birimin (U / L) altında bulunan herhangi bir AST seviyesi nadir değildir. AST değerleri enzimin bulunduğu hücrelere ve dokulara zarar verildiğinde artış gösterir. Yüksek değerler o bölgede belirli bir miktarda hasar olduğunu gösterir. Yüksekliği meydana geldiğinde 6 ile 10 saat içinde bir kez değişim gösterir. Hatta nedenleri yüzünden bu değerler aylar boyunca yüksek kalabilmektedir. Doğumdan 2 yaşına kadar olan bebeklerde AST düzeylerinin yükselmesi oldukça normaldir. Genelde yetişkinlikte değerler düşer ve daha sonra yaşlılık döneminde hafif düzeyde artar. Ast nedir kan tahlili, ast sgot nedir serum glutamik-oksaloasetiktransaminaz testi olarak da bilinmektedir. Aşağıda verilmiş olan değerler testin yapılacağı laboratuara, kullanılan metoda ve testin yapılacağı cihaza göre değişiklik gösterebilmektedir. Bundan dolayı diğer hastalar ile kişinin kendini karşılaştırma yapmaması gerekir.

Kanda bulunan ast değerleri;

Erkeklerde: 14-20 U/L’nin arasındadır,

Kadınlarda: 10-36 U/L arasındadır.

Tahlil kan örneği üstünden laboratuarda yapılır. Bir sağlık uzmanı küçük bir iğne kullanarak koldaki ya da eldeki bir damardan kan örneği alır. alınacak olan kan tüpünde toplanır ve analiz için bir laboratuara gönderilir. AST testi için hastanın özel bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Sadece tahlil yapılmadan önce kullanılmakta olan ilaçlar mutlaka doktorunuza bildirilmelidir.

Tahlil Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Yapılan tahlil sonuçları laboratuardan laboratuara göre değişkenlik gösterir. Çıkan sonucu tamamı uzman hekimler tarafından yorulmanı. Ayrıca yüksekliği karaciğer hasarının bir işareti olabilmektedir. Akut viral hepatit sorunu olan kişilerde normal değerlerin 10 katından daha fazla bir seviye çıkar. Akut viral hepatite sebep olan birkaç virüsün enfeksiyona sebebiyle karaciğerde ani bir inflamasyon meydana gelebilir. Akut viral hepatitler zaman içinde kronik hepatit olabilmektedir. Bu tarz vakalarda ast anormal seviyelerde kalmaya devam eder ama çok daha düşük seviyelerde de kalabilmektedir. Karaciğerde değerlerin yüksekliğine sebep olan bazı diğer durumlar şunlardır:

 • Siroz
 • Otoimmün hastalıklar
 • Bazı genetik bozukluklar
 • Karaciğer kanseri
 • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalıkları
 • Fiziksel hasar İLE karaciğer travması

Karaciğer ile alakası olmayan artmış değerlerin olası diğer sebepleri de şunlardır;

 • Son zamanlarda geçirilen kalp krizi
 • Yorucu düzeyde etkinlik
 • Kas içine uygulanan ilaç enjeksiyonu
 • yanık
 • nöbet
 • ameliyat

AST değerleri karaciğerde toksik olan uyuşturuculara ya da farklı maddelere maruz kalmaktan kaynaklı olarak da aşırı düzeyde yükseliş gösterebilir. Testin yapılma sebebi ve sonuçlarına bağlı olarak uzman hekimler ek testler önerebilmektedir. AST test sonuçları yüksek seviyeleri işaret ediyorsa uzman hekimler hangi karaciğer hastalığının var olduğunu belirlemek adına yardımcı olması adına farklı tahlil sonuçları ile karşılaştırma yapar. Bu tahliller alkalin fosfataz, toplam protein ve bilirubin seviyelerini içeren tahlillerdir. Anormal tahlillerin diğer sebeplerini belirlemeye yardımcı olması adına uzman hekimler karaciğerin ultrasonografi veya BT taramalarını da isteyebilir. Karaciğerin hangi formunun karaciğere zarar verdiğini öğrenmek adına bu görüntüleme işlemleri istenir. Çıkacak olan tüm sonuçların değerlendirilmesi ve son aşamada tekrar klinik muayene yapılmasından sonra gerekli tedavi planlama işlemi yapılır. Tedavi planlama işlemleri kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.