ASO CRP Nedir? Normal ve Yüksek Değerleri Nelerdir?

Vücutta meydana gelen iltihaplanmanın boğaz, boyun ve lenf düğümü bölgesinde bulunması ve bunun tespiti için yapılan tahlillere ASO CRP adı verilmektedir.

ASO CRP Nedir? Normal ve Yüksek Değerleri Nelerdir?

İnsan vücudu dışarıdan gelen bakteri, virüs, mantar gibi antijenleri etkisiz hale getirebilmek için antikorlar üretirler. Vücuda giren bu zararlı antijenlerin karşısında savaşmak için üretilen antikorlar ise her antijene özgü farklı özelliklere sahip bir şekilde üretilmektedir. C-reaktif protein olarak bilinen CRP insan vücudunda iltihaplanma olup olmadığını anlamak adına yapılan bir test olmaktadır. Bu test genellikle kan tahlilleri ile yapılmaktadır. Vücutta meydana gelen iltihaplanmanın hangi bölgede olduğu ile ilgili bilgi vermeyen CRP testi farklı testler ile detaylandırılarak iltihaplanmanın bölgesi tespit edilebilmektedir.

ASO CRP testi de iltihaplanmanın olduğu bölgeleri detaylandırmada yapılan testlerden biri olmaktadır. ASO diğer adıyla antistreptolizin 0 antikorunun adıdır.

Streptokok adı verilen bakterinin vücuda girerek çeşitli bölgelerde iltihaplanmaya neden olması ile birlikte vücut bu bakteriyi yok etmek adına ASO üretimi yapmaktadır.

CRP testi sonucu vücutta iltihap olduğunun doğrulanmasının ardından yapılacak ASO testi ile iltihabın yeri tespit edilebilmektedir. Kişiye ASO testi yapılıyorsa bu vücudun bademcik, boğaz ve boyun kısmında iltihaplanmanın olabileceği düşünülmektedir.

ASO CRP Normal ve Yüksek Değerleri

Yapılan tahliller sonucunda kişide CRP değeri yüksek çıkmışsa ve hastanın şikayetleri dinlendiğinde boğaz, bademcik ve boyun gibi bölgelerde şikayet varsa ASO testi yapılmaktadır. Kan tahlili yoluyla öğrenilebilen antistreptolizin 0 değerleri streptokok bakterisinin yoğunluğuna göre değişmektedir. Yani kişinin vücudunda streptokok miktarının yüksek olmasına bağlı olarak ASO değeri de artacaktır. Böyle bir durumda ASO CRP yüksekliği görülmektedir.

ASO Değeri

Risk Durumu

200 U/mL ve altı

Sağlıklı

200 U/mL ve üzeri

Enfeksiyon göstergesi

Normal bir insanda en fazla 200 U/mL olması gereken ASO CRP streptokok bakterisinin vücuda girmesinden 5 gün sonra artmaya başlar.

Bu artışla beraber vücuttaki ASO miktarı da artacaktır. Aradan geçecek 2-3 hafta içerisinde ASO değeri en üst noktaya ulaşacaktır. Yükselen ASO değerinin tekrar eski haline dönmesi ise 6 ila 12 ay gibi uzun bir süreci kapsamaktadır.

Yapılan testler sonucu ASO CRP yüksekliği çıkan kişiler haftalık olarak izleme alınabilir. Bu izleme göre enfeksiyonların seyri kontrol edilerek ASO’nun düşüp düşmediği takip edilebilir. Eğer bir hastanın ASO değeri yüksek çıkıyorsa kişide şu rahatsızlıklar kendini göstermeye başlar:

  • Yüksek ateş
  • Boğaz ağrısı
  • Boyunda yer alan lenf düğümlerinin şişmesi
  • Bademcik iltihabı

ASO CRP RF değerinin normalin çok çok üzerinde olmasına bağlı olarak kişilerde şu tür rahatsızlıklarda görülebilmektedir:

  • İmpetigo
  • Romatizmal ateş
  • Kalbin iç zarında iltihaplanma
  • Kızıl hastalığı
  • Glomerulonefrit

Genellikle antistreptolizin 0 değerinin yüksek olması durumunda kişilerde lenf düğümlerinde şişlik ve boğaz ağrısı gibi belirtiler görülmektedir. Ancak idrarda kan olması ve eklemlerde şişlik ve ağrının birlikte görülmesi halinde farklı rahatsızlıklardan da şüphelenilebilir. Eğer bu tarz belirtiler yoksa kişiler antibiyotik ile tedavi edilebilmektedirler. Eğer kanda bu değer yükselirse ve doktor kontrolünde tedavi edilmezse iltihaplanma sinir sistemi, kalp, böbrekler ve diğer bazı organlara kadar yayılacaktır.

ASO CRP Yüksekliğinin Nedenleri

Anti streptolizin değerinin yükselmesinin en büyük nedeni vücuttaki stretokok bakterisinin çoğalmasından kaynaklanmaktadır.

A grubu adı verilen streptokokların vücuda bulaşması ile yükselmeye başlayan ASO, genellikle 5-15 yaş arası çocuklarda yaygın bir şekilde görülmektedir.

Temiz olmayan hava koşulları, dokunma gibi nedenlere bağlı olarak bulaşabilen bu bakteri aynı zamanda bu bakteriyi taşıyan kişilere dokunma ve ya bu kişilerle öpüşme yoluyla da yayılabilmektedir. Bu bakteriyi alan kişilere uygulanacak olan tedavi genellikle ilaçlarla halledilebildiği gibi bademcik ameliyatı gibi çeşitli ameliyatlarla da ortadan kaldırılabilmektedir. Sürekli tekrarlayan bakteri bulaşması sonucu ameliyat öngörülebilir. Çocuklardaki tedavisi ile yetişkinlerdeki tedavisi farklı farklı olan bu rahatsızlıkta doğru takip ve düzenli bakım önemli olmaktadır.