Kan Tahlilinde ALT ve AST Değerleri Nasıl Olmalı ? Biyokimya Tahlilleri

AST ve ALT gibi testler sayesinde kronik bir rahatsızlığınız var mı, hepatit riski taşıyor musunuz, normal değerler neler olmalıdırgibi soruları bu kan tahlili sayesinde cevap bulabilirsiniz.

AST ve ALT değerleri kan tahlilinde dikkat çeken sonuçlar içerebilir. Bilhassa karaciğer fonksiyonlarını kontrol edebilmek için uygulanan testler hepatit gibi kronik rahatsızlıkların teşhisi için önem taşır.

ALT ve AST Testi Nedir?

ALT ve AST değerleri karaciğer hasarı için en önemli testler sonucunda elde edilen sonuçtur. Bu aşamada karaciğerin ne kadar hasar gördüğünü, kana ne kadarının karıştığını ve risk oluşturduğunu ölçümleyebiliriz. ALT testinin diğer karaciğer fonksiyon testlerine oranla daha önemli olduğunu ise belirtmek gerekir.

 • ALT (Alanin Transaminaz)

Alanin Transaminaz testi kan içerisinde bulunan karaciğerden kopmuş hasarlı parçacıkları ölçümleyen bir testtir. Bazen dış etkenler bazen ise yağlanması sonucunda değerler yüksek çıkabilir. Bu durumda da teşhis ve tedavi başlar. Aynı şekilde SGPT ismiyle anılmaktadır.

 • AST (Aspartat Aminotransferaz)

Aspartat Aminotransferaz olarak adlandırılan AST bir nevi bir arada yapılan iki testten birisidir. AST değeri yüksek çıkan hastalarda kalp ve iskelet kası sorunlarının sıkça teşhis edildiği bilinmektedir. Bir diğer ismi ise SGOT olarak tanımlanır.

Ayrıca karaciğer fonksiyon testleri arasında şunlar yer almaktadır.

 1. ALP
 2. GGT
 3. Albümin
 4. Total Protein
 5. Bilirubin
 6. LDH
 7. INR
 8. Viral Hepatit Serolojisi
 9. Otoantikorlar

ALT ve AST Testinin Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Biyokimya laboratuarı tarafından verilen sonuçlar GGT dahil olmak üzere birçok karaciğer fonksiyon testi sonucunu içerir. Temel amaç karaciğerin ne kadar deforme olduğu ve normal değerler kaç olmalı sorusunun cevabını bulmaktır.

Eğer test sonucunda kan değeri için ALT yüksek çıkıyorsa kronik Hepatit, Alkolik Hepatit, İlaca bağlı karaciğer rahatsızlıkları, Obstrüktif Sarılık, Hücre Nekrozu, Miyokard Enfarktüsü ve Kolestatik riski doğmuş demektir. Bu noktada ALT AST değerleri nasıl düşer sorusu gündeme gelir.

Aksine AST normal değeri nasıl üzerinde yüksek bir sonuç çıkıyorsa Hepatit virüsünün vücut için iyi yönde gelişmediğinin göstergesi kabul edilir.

ALT ve AST Normal Değeri Kaç Olmalıdır?

Yine kadın ve erkek üzerinde farklı değerler olduğu gibi iki testin sonuçları arasında da belirgin bir değer olmak zorundadır. Bunu aşan sonuçlar Karaciğer yağlanması ve Hepatit riskini ciddi düzeyde arttıran detaylardır.

  U/L seviyesindedir.
ALT Enziminin Kana Oranı 7-40
ALT Enziminin Erkeklerde Kana Oranı 10-40
ALT Enziminin Kadınlarda Kana Oranı 7-35
AST Enziminin Kana Oranı 5-40
ALT ve AST oranları arasında sağlıklı kişilerde 0.7-1.4 aralığında bir fark oluşması gerekir. 

Test sonucu kaç olmalı sorusu elbette ki merak edilir. Aynı şekilde AST ALT değerleri öğrenmek için test nasıl yapılır diye merak eden çok fazla insan var. Öncelikle her iki testin amacı kana karışan karaciğer parçacıklarını tespit etmektir.

Haliyle kolda yer alan toplardamar üstünden alınan örnek test için yeterli olacaktır. GGT gibi testler hali hazırda karaciğer fonksiyon testleri istendiğinde rutin bir biçimde yapılmaktadır. Değerler nasıl düşer sorusunun cevabını ise teşhis sonrasında doktorunuzla yapacağınız görüşme belirleyecektir.

ALT ve AST Seviyesi Neden Artar?

ALT testi sonucunda değerler nasıl düşer diye kendinize sorabilirsiniz. Bunun için belirgin bir tedavi yöntemine başlanacağından emin olabilirsiniz. Fakat esas önemli olan nokta bu değerlerin neden arttığıdır. Karaciğer yağlanması ve Hepatit virüsleri bu aşamada en önemli faktörlerdir.

ALT AST normal değerleri sizin için referanstan yüksek ise hastalığın teşhisi ve tedavisi için düğmeye basmak gerekir. Alacağınız bazı önlemler ise rahatsızlıklar ve alışkanlıklarla doğrudan ilişkilendirilebilir.

 • Alkol Kullanımı
 • Diyabet
 • Obezite
 • Karaciğerde Yağlanma
 • Hepatit
 • Kronik Hepatit C
 • Ağrı kesici, antibiyotik, kolesterol düşürücü, kardiyovasküler ilaçlar
 • Psikotik ilaç kullanımı
 • Karaciğer enzimlerine zarar veren besin, sıvı ve ilaç türleri