Albümin Testi Nasıl Yapılır, Düşüklüğü ve Yüksekliği Neden Kaynaklanır?

Albümin karaciğer tarafından insan vücudunda üretilmekte olan bir proteindir. Kan içinde en yaygın şekilde bulunan proteindir. İnsan vücudunun gelişmesini sağlar.

İdrarda ve Kanda Albümin Nedir?

İdrarda ve kan içinde ölçülen albümin karaciğer tarafından insan vücudunda üretilmekte olan bir proteindir. Kan içinde en yaygın şekilde bulunan proteindir. İnsan vücudunun gelişmesini sağlar. Dokuların ise onarılması adına gereklidir. İdrarda ve kanda ölçülebilecek olan albümin testi sonuçları laboratuvarda kullanılacak olan cihazlardan kaynaklı olarak farklılıklar gösterebilmektedir.

 • Kandaki normal albumin değerleri 3,4 ve 5,4 g/dl aralığındadır.
  İdrardaki normal albumin değeri 0 ile 8 mg/dl arasıdır.

Albümin testi farklı uygulamalar kullanılarak ölçülmektedir. Bu uygulamalar içinde idrar ve kan örnekleri bulunur. Protein, bir kağıt şerit idrar örneğinin içine batırılır. bir dipstick testi kullanılarak hızlı bir şekilde tespit edilebilir. Bu test sabah erken saatte yapılmalıdır. idrar örneği alındığı zaman doğru sonuçları verdiğini uzmanlar gözlemler. Bazı durumlarda 24 saatlik periyotlar ile  toplanacak bir numune kullanılması gerekir. Tip 1, tip 2 diyabetli ve 12 ila 70 yaş arasındaki diyabetli kişiler, idrar ile her sene albumin varlığı olup olmadığı kontrol ettirmelidir.

İDRAR TESTİ

Hipertansiyon, aile hikayesinde böbrek yetmezliği tarzında kronik böbrek hastalığına yakalanma riskine sahip kişiler de albümin için düzenli  şekilde test yaptırmalıdır. Kan ile bakılacak olan değerler kapsamında normal kan testi alımı yapılır. Kanda düşüklüğü ya da yüksekliği ortaya çıktığı zaman uzman hekimler tedavi için ekstra testler ve tahliller ister bu sayede tanı koyarak tedavi, sürecine başlarlar.

Albümin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kanda albümin düşüklüğü ortaya çıkmasının 2 farklı sebebi bulunur. Bu sorunun belirtileri de her kişide ortaya çıkmayabilir.

 • Kişi vücudunda yeterli düzeyde protein sentezi bulunmuyordur.
 • Farklı sebepler ile fazla miktarda protein kaybediliyor olabilir.

Bu iki neden dışında düşüklüğü ortaya çıkartan nedenlerde bulunur. Gıdasız kalmak, yeterli miktarda protein almamak da düşüklüğü ile alakalı olan sorunlara yol açar. Böbreklerde herhangi bir sebeple fonksiyon bozukluğu olması halinde albümin idrara geçer ve vücuttan atılabilir. Ayrıca kanda düşüklüğü ortaya çıkartan nedenler arasında;

 • Verem ve benzer olan iltihaplı hastalıklar
 • Bazı kanser türleri
 • İltihaplı bağırsak sendromları
 • Lenfoma tarzında mide sorunları
 • Kalp yetmezliği, kalp zarı iltihabı tarzında kalp hastalıkları
 • Siroz
 • Hepatit
 • Karaciğer hastalıkları

Tedavi süreci kapsamında öncelikli olan ilk adım kişi vücuduna yeterli düzeyde protein alımıdır. Bu süreçte vücudunda proteini yeterli düzeyde sentezlemesi gerekir. Bundan dolayı yeterli düzeyde aminoasit alınması gerekir. Baklagiller, fasulye, yumurta, kırmızı et ve protein açısından zengin olan yiyecekler dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Gün içinde 50 gram protein alınması gerekir. Bunun alınmasına rağmen halen kanda düşüklüğü ortadan kalkmıyorsa altta yatan farklı bir neden bulunur. Albümin düşüklüğünde ilaçlar uzman tavsiyesi ile farklı dozlarda damar yolu ile verilebilmektedir:

Kanda Albümin Yüksekliği ve Tedavi

Kan içinde albümin yüksekliği düşüklüğüne göre daha nadir şekilde gözlemlenir. Yüksekliği ile alakalı sorun yaşayan kişilerin çoğunluğunda kişi vücudunun susuz kaldığı gözlemlenmiştir. Şiddetli düzeyde var olan ishal, kusma, sıcak ortamlarda aşırı düzeyde terleme, ağır şekilde yapılan egzersizler ve yeterli düzeyde su tüketmemek bu sorunun yaşanmasına olanak sağlar. Ayrıca bazı hastalıklarda albümin yüksekliği sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hastalıklar içinde; devam eden iltihaplı hastalıklar, monoklonal gamopati, amiloidoz, multiple miyelom , AIDS, HIV ve kemik iliği sorunları yer almaktadır. Vücut geliştire yapan kişilerde aşırı düzeyde protein içerikli ürünlerin tüketilmesi zaman içinde yüksek değerlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kan ya da idrar testinde değerlerin yüksek çıkmasından sonra uzman hekimler bu değerleri ortaya çıkan nedenin belirlenmesi için ek testler ister.

Tedavisi; albümin yüksek değerlerinin ortaya çıkmaması için kişilerin gün içinde en az 2 litre su tüketmesi gerekir ve vücudunu kesinlikle susuz bırakmaması gerekir. Yüksekliğin ortaya çıkmasından sonra bazı semptomlarda yaşanmaya başlanırsa mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Ardından mutlaka uzman hekim altta yatan nedeni belirlemeli gerekli önlemleri alınmalı ve tedavi için adım atmalıdır. Dukan diyeti tarzında protein odaklı olan programlar ile beslenilmemesi gerekir. Dengeli şekilde beslenmeye özen göstermek çok önemlidir.