Albümin Hastalığı Ne Anlama Gelir, Sorunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Albümin, karaciğer tarafından üretilmekte olan bir protein türüdür. Kan içinde buluna en bol proteinlerden bir tanesidir. Bundan dolayı insan vücudunda dengeli şekilde olması gerekir.

Albümin Hastalığı Nedir, Belirtileri Arasında Neler Bulunur?


ALBÜMİN

Proteinler, insan vücudunun sıvı dengesini korumasına yardım etmek adına kan boyunca dolaşmaktadır. Albümin, karaciğer tarafından üretilmekte olan bir protein türüdür. Kan içinde buluna en bol proteinlerden bir tanesidir. İnsanların kan damarlarından sızıntı yapmasının önüne geçmek için değeri normal olan albümin dengesine ihtiyaç bulunur.  Albümin, vücudun dokularını büyütmek ve onarmak adına ihtiyaç duyduğu proteinleri vermektedir. Ayriyeten yaşamak için besin maddeleri ve hormonlar da taşımaktadır. Albümin hastalığı sorunun teşhis edilmesi için hastanede kan testi yapılır. Albümin hastalığı testi kan içindeki albümin miktarını ölçmeye yarayan oldukça basit bir kan testidir. Albümin hastalığı tanısı ile alakalı yapılan test sonucunda değerlerde farklılıklar mevcutsa bir hastalık var demektir. Bu hastalık meydana geldiğinde ilk zamanlarda idrarda sancılanma meydana gelir. Albümin hastalığı sonucunda ortaya çıkan ilk belirti olan idrarda sorunlar acılı ve kanlı şekilde ortaya çıkar. Böbreklerde meydana gelmiş olan hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıklarda idrarın dışarı atılmasında bulanık bir görüntü bulunur. İdrar içinde kanama durumu belirtileri ilk zamanlarda meydana gelmez. Albümin hastalığı tedavi edilmez ve ilerlemesine izin verilmişse kan devamlı olarak gelmeye başlar. Bunların dışında ayaklarda ve ellerde şişmeler meydana gelir. Bu sorun genelde yüksek düzeyde meydana gelen ödemden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Ödemin fazla olmasından kaynaklı olarak ayak parmaklarına basıldığında parmak içe çöker ve kısa süreli olsa bile iz kalacaktır.

Albümin Testi Neden Yapılır?

Karaciğerde yenilen gıdalardan kaynaklı olarak protein alınır ve bunlar vücutta bulunan çeşitli organlara ve dokulara dolaşmakta olan yeni proteinlere dönüşür. Albümin testi uzman hekimlere karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını söyleyebilmektedir. Genelde karaciğer panelindeki tahlillerden biridir. Albümine ek olarak karaciğer paneli kan içindeki kreatinin, kan üre azotu ve prealbümen içinde test yapılmaktadır. Uzmanlar karaciğer hastalığı tarzında bir hastalık olduğundan şüphe duyuyorsa büyük ihtimalle albümin testi için kan örneği vermek gerekecektir. Karaciğer hastalığına bağlı belirtiler aşağıdaki detayları içerir;

  • Beklenmeyen kilo kayıpları
  • Sarı ten, sarıgözler ve sarılık
  • Yorgunluk
  • Bacak, mide ve gözlerde şişme,

Hastalık Tedavisi Yöntemleri

Albümin hastalığı tıbbi işlemler ile tedavisi yapılacak olan bir hastalıktır. Bu sorunun tedavisi için kişilerin uzmanlara başvurması ve verilen ilaçları düzenli şekilde kullanması gerekir. Hastalık kapsamında ilaçların aksatılmaması çok önemli olan bir detaydır. İlaç kullanımı dışında evde yapılacak olan ek takviyelerde tedavisi konusunda oldukça faydalıdır. Hastaların süt içimini arttırması, haşlanmış patatesi normalden daha çok tüketmesi ve evde yapılan muhallebileri tercih etmesi gerekir. Albümin hastalığı tedavisi için bitkisel çözümler içinde aşağıda bulunan karışılar kullanılmalıdır;

Tere otu Kürü

1 litre içme suyunun içine 1 avuç tere otu karıştırılır.  Bu karışım ocak üzerinde orta ateşte 15 dakika boyunca kaynatılır. Ardından süzülerek günlük olarak düzenli bir şekilde 1 su bardağı kadar tüketilmelidir.

Lahana Kürü

Lahana suyu bu hastalığın tedavisi kapsamında oldukça faydalı olan bir kürdür. İçme suyu ile haşlanan lahana suyu süzülür ve gün içinde öğünlerden önce 1 su bardağı içilir. Düzenli şekilde tüketilmesi çok önemlidir.

Sarısabır ve Susam

Havanın iç kısmına 3 çay kaşığı susam ile yarım çay kaşığı kadar sarısabır eklenir ve ezilir. İyice ezilen bu karışım sabahları aç karnına1 çay kaşığı su ile içilmelidir. Bu karışım hastalığın belirtileri ortadan kalkana kadar düzenli şekilde kullanılmalıdır.