Gebelik Testi Adet Gecikmesinden Kaç Gün Sonra Yapılır?

İdrar testi yapılarak gebelik testinin yapılması mümkündür. Daha çok idrar tahlilinin doğru sonuç vermesi için en son görülen adet tarihinden 1 hafta sonrasında gerçek sonuç alınabilir.

İdrarda Gebelik Testi

İdrarla yapılan gebelik testinin doğru sonuç vermesi için korunmadan girilen cinsel ilişkiden sonra 13 gün geçmesi durumunda idrar tahlilinde kadının gebe olup olmadığı anlaşılacaktır. İdrarda yapılan test için eczanelerden satın alınan HPT cihazıyla ev ortamında çok kolaylıkla idrar tahlili yapılarak gebelik durumu olup olmadığı anlaşılacaktır. 

Gebeliğin test sırasında saptanabilmesi için annenin hCG isimli hormonun oluşması gerekmektedir. Bu hCG hormonu sadece kadınlarda hamile kaldıkları zaman salgılanmaya başlayacaktır. Kana karışan bu hormonun çok fazla salgılanması neticesinde, hepsi kanda kalmaz. Bir kısmı idrar ile dışarıya atılacaktır. Bu atılan hCG bir kadının gebe kalıp kalmadığı konusunda bilgi verecektir. Erken tanı olmasını istiyorsanız ilişkiden 10 gün sonrasında kan tahlili yaptırmanız doğru sonuç verecektir.

Hamileliğin tanısının konulabilmesi için en son görülen adet tarihi çok önemli olmaktadır. Bazı bayanlar adet günü gelmeden, gebe kalmaktan şüphelendikleri için adetten 5 gün öncesinde gebelik testi yapmaktadırlar. Bu idrar testinde de sonuç negatif çıkma ihtimali yüksektir. Bu durum gerçek bir sonuç olur mu diye düşünen kişilerin aldanmasına neden olacaktır. Her zaman için gebelik testinin idrarda çıkabilmesi için en son gördüğünüz adet tarihinden sonra gününüzün geçmesi neticesinde yapacak olduğunuz eczaneden aldığınız HPT sonucu pozitif ya da negatif olarak çıkması gerçek sonucu verecektir.

Adetten Önce İdrarda Gebelik Testi

Gebeliğin tanısının konulabilmesi için döllenmiş yumurtanın blastokist aşamasının gerçekleşmesi ve döllenmiş yumurtanın rahim içerisinde oluşması sonucunda meydana gelecektir. Bu durum ise daha çok yumurtlama olduktan sonra 10 gün içerisinde gerçekleşecektir. Bu nedenle de hCG hormonu salgılamaya başlayan bir kadın adet görmeyecektir. Kanamasının olmamasının nedeni hCG hormonuna bağlıdır. Bu hormonun gebe kadının yeterli düzeyde olması sonucunda aşırısının idrar ile dışarıya atılması gerekmektedir. Bunun sonucunda da hamile kaldıktan yaklaşık olarak iki hafta sonra yapılacak olan gebelik testi sonucunda hCG hormonunun fazla olması nedeniyle idrar tahlilinde görülecektir.

Kadının en son adet olduğu gün çok önemlidir. İdrar tahlilinde yapılması ve doğru sonucu verebilmesi için en son adet olduğu tarihi bilmelidir. Yaklaşık olarak ilişkiden 20 gün sonrasında yapılan idrar tahlili zaman doğru sonucu alacaktır. Adet öncesi yapılacak olan testin doğru sonuç vermeyeceği unutulmamalıdır. Fakat bazı gebeliklerde adete birkaç gün kala yapılması durumunda da pozitif çıkabilir.

Yapılacak olan idrar tahlilinin sonucunun her zaman için yanılma payının olacağı unutulmamalıdır. Gebeliğin gerçekleşebilmesi için ilişki sonrasında yumurtanın döllenmesi ve anne karnına embriyonun yerleşmesi durumunda oluşacak hormon salgılanmasının gerçek olabilmesi için adet görmemeye başlayacaktır. hCG isimli bir hormonu gebe kadın salgılamaya başlayacaktır. Bu hormonu ise en son adet gördükten önce salgılaması mümkün değildir. Bu nedenle de adet öncesi gebelikten şüphelenen bir kadının idrar tahlili yerine kan tahlili yaptırması daha net sonuç verecektir.

Adet Gecikmesinden Sonra Gebelik Testi

İdrar testini eczanelerden alacak olduğunuz gebelik testi yardımıyla yapabilir. Fakat bu durum adet kanamasının 7 gün geçtikten sonra ki durumunda testi idrarını tutmadan yapacaktır. Eğer ki kadının gebelikten şüphelenmesi durumunda ve en son adet gördüğü tarihten 2 gün gecikmesi durumunda ise kadının testi yapmadan önce idrarını en az 4 saat boyunca tutup, testi bu şekilde yapması gerekmektedir.

İdrar testinin en net sonuç vermesi için en son adet gördükten sonra 7. gün adetinin gecikmesi durumunda HPT testini eczaneden alarak yapabilir. Bu durumda testin sonucunun doğru olma riski yapılan araştırmalara göre %97 olmaktadır.

Adetin 2 gün gecikmesi durumunda yapılacak olan test her zaman için doğru sonuçlar vermeyebilir. Negatif çıkabilir. Bu durumda gebelikten şüphelenen bir kadının bol su içmesi ve idrarını sık sık yapmadan tutarak yapması çok önemli olur.

Gebelikte birçok hormon salgılanacaktır. Bu hormonlardan bir tanesi olan hCG hormonu gebelik gerçekleştiği zaman kana karışacaktır. Bu nedenle de gebeliğin erken tanısının konulabilmesi için her zaman doktor tarafından kan testi yapılması önerilecektir. Zaman içerisinde hCG hormonu giderek fazla salgılanmaya başlayacaktır. Fazla salgılanan hCG hormonu idrar ile dışarıya atılacaktır. Bunun da yapılan tahlilde çıkar mı diye düşünen kişilerin en az gebelikten sonra ki 7 gün içerisinde gerçekleşecek olduğu unutulmamalıdır.

Ev ortamı içerisinde yapılacak olan gebelik testi için eczanelerden alınan HPT yapılacaksa adet gecikmesinden sonra yapılan testlerin embriyonun rahme yerleşmesi sonucunda doğru sonuç verecektir. Adet gecikmesi olmasına rağmen yapılan test eğer ki negatif çıkması durumunda, testin 3gün sonra tekrar yapılması gerekmektedir. Bu testi yaparken idrarınızı 4 saat tutup o şekilde yapmanız daha doğru sonucu verecektir.