24 Saatlik İdrar Testinin Yapılması İçin Dikkat Edilecek Tüm Detaylar

24 saatlik idrar testinin yapılması adına uygulanacak tüm detaylar konusunda uzman hastasına gerekli detayları verir. Akla takılanlar sorulmalıdır.

24 Saatlik İdrar Testi

24 saatlik idrar tahlili ya da testi hasta kişinin 24 saat boyunca idrarının toplanması ile yapılan işlemdir. İdrar içinde bulunan hormon miktarının test edilmesini sağlar. 24 saatlik idrar toplama testinin yapılabilmesi için dikkat edilecek ve uygulanacak birçok nokta bulunur. Bunlar;

 • 24 saatlik idrar toplama için koyu renkli plastik bir kap kullanılmalıdır. Toplama esnasında ve nakliye esnasında idrar ışıktan korunmalıdır. 5 gram sodyum karbonatı idrarın içine eklemek gerekir. Bu idrarın asiditesini ayarlama yapar ve laboratuarın ölçtüğü maddelerin korunmasına yardımcı olur. Sodyum karbonat rahatsız edici ya da zehirli değildir.
 • 24 saatlik bir idrar toplama uygulaması beli bir saatte başlatılmalıdır. Yine ertesi gün aynı saatte sona ermesi gerekir. İdrarın toplanması işlemi için uygun herhangi bir zaman dilimi seçilebilir. Önemli olan idrarın toplanması bir sonraki gün aynı zaman dilimi içinde bitirilmesidir.
 • 24 saatlik idrar toplama işlemine başlamadan önce saati kayıt altına almak gerekir. İdrarın toplanması ile alakalı uygulamaya boş bir mesane ile başlatmak gerekir. Yani 24 saatlik idrar toplama işlemine başlandığı anda idrar toplama kabına alınır ve mesane boşaltılır.
 • Toplama esnasında idrar sürahisini sıkıca kapatmak önemlidir. Serin bir alanda saklanması gerekir. Dış dezenfektesi sağlandığında buzdolabında saklanması uygundur.
 • İdrar toplama işlemine başladıktan tam olarak 24 saat sonra uygulamada mesaneyi son kez boşalttıktan sonra toplamanın bitirilmesi gerekmektedir.
 • İşlem tamamlandıktan sonra bittiği saatte toplanan idrarlar hastaneye ya da laboratuara götürülmelidir.
 • Nadiren de olsa idrar az miktarda asit içeren bir şişe içinde toplama uygulaması uzman tarafından istenebilir. Bu şekilde bir uygulama için asidin dökülmemesi ve kişinin kendini yakmaması için dikkatli olunmalıdır. Asit ilk idrarın örneğinin seyreltilmesinden sonra tehlikesinin ortadan kaldırır.
 • Testin yapılması için hazırlanma ve toplanma sürecinde hasta kişilerin normal aktivitelerini korumasına gerek yoktur. Ayrıca testlerin yapılmasından herhangi bir iyileşme süreci de bulunmaz.

Testin yapılması için hasta kişilerin yukarıda bulunan detaylardan başka bir şey yapmasına gerek yoktur. Testin yapılması için kullanılacak yağ çubuğu vücudunuzun normal bir gün içinde nasıl çalıştığını ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bundan dolayı normal şekilde yemek yemek, içmek ve gün içinde normal davranışlar sergilemek gerekir.

Uygulamanın Nedenleri

Uzman hekimler hastaların vücudundan bulunan farklı hormonların düzeylerini ölçmek için bu testin uygulanmasını ister. Örneğin; bir uzman curring sendromundan şüphe ediyorsa böbreküstü bezlerinin çok fazla kortizol ürettiği bir durum olduğu zaman uzman toplanan idrarı kortizol için test eder. Yetişkin bir kişide gün içinde 50’den fazla 100 mikrogram kortizol hastanın Cushing sendromuna sahip olabileceğini göstermektedir. Bunun dışında idrar testi ile yapılan testler arasında;

Hidroksiprolin testi; bu uygulamanın yapılmasından 2 gün önce hasta kişilerin balık, et, tavuk ve pasta gibi yiyeceklerden uzak kalması gerekir. Ayrıca C vitamini, aspirin ve östrojen tarzındaki ilaçlarında kullanılmaması gerekmektedir.

Vanilmandelik asit; bu uygulamanın yapılmasından 3 gün önce ve toplamanın yapıldığı süre zarfında hasta limon, portakal, çay ve muz gibi yiyeceklerden uzak kalmalıdır. Ayrıca hipertansiyon ilaçlarının kullanılmaması gerekebilir.

Hidroksiindolasetik asit; bu uygulamanın yapılmasından 3 gün önce hasta ve toplamanın yapıldığı zaman diliminde patlıcan, vanilya, ananas ve avakoda tüketimi yapılmaz. Aspirin ile tansiyon hastalarının kullandığı ilaçların kullanımı uzman tarafından kısıtlanır.

Oksalat; bu uygulamanın yapılmasından 3 gün önce hasta ve toplamanın yapıldığı zaman diliminde balık, et ürünleri, tavuk ürünleri, ıspanak ve çikolata tüketmekten uzak kalınır. Ayrıca C vitamini içeriğine sahip ilaçlar ile kahve tüketimi de yapılmaz.

24 saat boyunca idrarın toplanması ile yapılacak olan testlerde özel diyet gerektiren serotonin, metanefrinler, katekolaminler ve 5-HIAA bakılabilir. Bu testler içinde beslenme konusunda dikkat edilecek detaylar vardır.  Bunlara dikkat edilmesi sayesinde sonuçlar net, güvenilir ve uzman hekimin istediği gibi ortaya çıkacaktır. Bu detaylar arasında;

 • Uygulamaya başlamadan 3 gün önce ve uygulama esnasında vanilya tüketiminden uzak kalınması gerekir. 3 gün sonra sabah saatlerinde toplamaya başlanmalıdır.
 • Testin yapılmasından 32 gün önce ve toplamanın yapılacağı günün bitmesine kadar beslenmeye ve ağır egzersizlerden uzak kalmaya dikkat edilmesi gerekir.
 • Bu testin yapılması için hasta kişilere laboratuardan verilecek olan koruyucu madde litrelik idrarın koyulması için tasarlanan şişenin içine koyulmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra yukarıdaki detaylara dikkat edilerek toplamanın tamamlanması sağlanmalıdır.

Uygulama konusunda akıla takılan sorular ile alakalı olarak hastalar uzman hekimle detaylı şekilde konuşmalıdır. Bu sayede testin yapılması ve beslenme ile alakalı detaylar konusunda daha rahat bir süreç geçirilecektir.